• Закарпаття. Палац графів Шенборнів, 1890-1895, арх. З. Грессерсон.
    Закарпатська область

    Закарпатська область

    Закарпатська область утворена у 1944 році з входженням Закарпаття до складу СРСР. Територія – 12,8 тис. кв. км (2,1% території країни), населення – 1,3 млн. осіб (2,94% населення країни). В області 13 районів, 11 міст, 19 селищ, 579 сіл.Архітектурна спадщина Закарпаття дуже багата на цінні культові споруди різних конфесій та часів, у тому числі і дерев’яні, безцінні фортифікаційні споруди. Неповторною і унікальною є природа краю. БереговеГолубинеМукачевоНевицькеПеречинПолянаСанаторій КарпатиСваляваСереднєУжгородУклинХустЧинадійовоЯсиняКоротка історія Закарпаття

  • Невицьке

    Iсторія Невицького замку

    Невицький замок розташований за 12 км від Ужгорода, недалеко від сіл Невицьке й Кам’яниця. Стоїть на горі, що омивається гірським струмком Вайда. Підйом у гору досить крутий, але захоплюючий: йти доводиться закрученою дорогою у негустому лісі. Підйом займає десь хвилин сорок. З походженням назви Невицького замка пов’язана легенда. У середньовіччя в неприступній фортеці, яка стоїть на 260-метровій горі вулканічного походження, ховали молодих наречених з відомих аристократичних родин. Звідси – Замок Наречених, Невестський замок. У письмових джерелах сучасна назва замку згадується з ХІ ст.: Nyuichke, Newychke, Newyczke. Ще одна легенда розповідає, що у замку жила «Поган-дівча», угорська графиня, спадкоємиця роду Другетів. Була вона дуже жорстокою (звідси і прізвисько) і місцеві мешканці…

  • Чинадійово. Замок Сент-Міклош, XIV-XVIII.
    Чинадійово

    Чинадійово

    Закарпатське село Чинадійово має декілька назв, декілька залізничних станцій та декілька замків. Щодо назв, то тут, як завжди на Закарпатті, як би не назвати місцевість, тільки б не за правилами української мови. Адже закарпатці вважають, що вони – русини, а в русинів – своя мова, не українська. Внаслідок чого маємо таких варіантів декілька: Чинадійово, Чинадієво, Чинадієве. Але наш сайт користується канонічним порталом Верховної Ради України, який майже прямо вказує – «Чинадійово». Чому майже? Тому що найближчою залізничної станцією він же називає вже «Чинадієве». Ну ви зрозуміли… Тобто, називайте, як хочете. У будь-якому випадку означають усі ці назви одне й теж – чинити дію. Тепер щодо залізничних станцій. Дійсно, в Чинадійові…

  • Закарпаття. Палац графів Шенборнів, 1890-1895, арх. З. Грессерсон.
    Санаторій Карпати

    Санаторій Карпати

    Санаторій «Карпати» територіально знаходиться неподалік села Чинадійова (санаторій – сусідня з селом залізнична зупинка) на карпатських схилах (400 м над рівнем моря). Утворений санаторій був у 1946 р. і спеціалізується на лікуванні хворих на серцево-судинні захворювання. Широкому загалу санаторій відомий передусім тим, що один з його корпусів розміщується в прекрасній споруді, що є пам’яткою архітектури ХІХ ст. Це мисливський палац (або замок) графів Шенборнів, побудований в урочищі Берегвар у 1890-1895 рр. графом Ервіном-Фрідріхом Шенборном на місці дерев’яного мисливського будиночку 1840-го року. Палац оточує прекрасний парк англійського типу, закладений у 1848 р. У парку ростуть цінні породи дерев (самшит, канадська ялина, рожевий бук, японська сакура тощо). Окрасою парку є старовинний став…

  • Берегове. Площа Лайоша Кошута.
    Берегове

    Берегове

    Якщо ви хочете побувати за межами України, не виїжджаючи за її межі, то вам у Берегове! Це майже закордон. Майже. Є щось від України (роздовбані дороги, облуплені фасади, сміття на вулицях та інші «дрібниці»), а в основному – Угорщина. І мова тобі незрозуміла, і вивіски угорською, і обличчя якісь неукраїнські. Коли потрапляєш на багатолюдну вулицю старого Берегова, то виникає враження, що ти на якомусь ярмарку, де навколо суцільні цигани. Не завжди, звичайно, таке враження, але інколи буває. Одним словом, цікаво. Площа Лайоша Кошута у Берегові Взагалі-то, для кожного є у Берегові щось своє. От для тих, хто хоче потрапити на Мертве море, є у Берегові своя «замануха» – термальний басейн.…

  • Невицький замок, ХІІІ-XVI ст.
    Невицьке

    Невицьке

    Невицький замок вперше згадується у документах у 1274 р. Розташований на високому пагорбі, вкритому лісом. Завдяки цьому його руїни є одними з наймальовничіших в Україні. Замок є одним з улюблених місць відвідування для молодят, та й серед туристів останнім часом замок набув великої популярності. Замок є напівзруйнованим, але при цьому має дуже романтичний вигляд, у тому числі і завдяки гонтовому даху на вежі-донжоні, який додає фортеці трохи казковості. Замок є одним з найфотогенічніших серед українських твердинь. Розташування його дуже зручне і вдале, аби туристи зробили гарні фото. Наче спеціально його колись так побудували)). Якщо ви вже приїхали на Закарпаття, то не пожалкуйте часу і відвідайте цей чудовий замок. Головне питання:…

  • Мукачеве. Замок "Паланок", XIV-XVII ст.
    Мукачево

    Мукачево

    Мукачеве – друге за чисельністю місто Закарпаття (82,5 тис. осіб), районний центр. Розташоване на берегах річки Латориця. Крім цих офіційних фактів можна відразу додати, що Мукачеве неофіційна туристична столиця Закарпаття. Саме тут розташований найвідоміший замок краю, а може й усієї України, –«Паланок». І подивитися на нього везуть групи туристів з усієї України і не тільки. Але не одним замком відоме Мукачеве. Та про це згодом. А для початку трошки прояснимо, як все ж таки називається місто. Що ми маєио на увазі? Просто у різних джерелах місто зветься по-різному: МукачевЕ або МукачевО. Щойно ви приїдете потягом до міста, то на головному фасаді вокзалу вас зустріне надпис «Мукачево». Тут можемо вважати, що…

  • Берегове

    Історія Берегова

    Берегове – місто районного підпорядкевання, центр Берегівського району, розташоване на відстані 72 км від Ужгорода. Населення Береговського району – 51,5 тис. осіб, з них 24 тис. мешкають у Берегові. Місто перетинає канал Верке, що з’єднує річки Боржаву і Латорицю. Лежить воно біля підніжья гір, схили яких засаджені виноградниками. Берегове відоме давніми традиціями виноградарства і виноробства. Датою виникнення міста вважається 1063 р. Відомий реформатський церковний письменник Папаї Паріз Ференц (1649-1716) у своїй книзі “Dictionarium latino-hungaricum” стверджує, що до приходу угорців тут було поселення римлян, назване Перігіумом. Але науково підтвердити таке припущення неможливо. Відома легенда каже про те, що місто засноване значно раніше 1063 р. У зв’язку з цим дослідник-етнограф Тівадар Легоцький…