Охтирка
Охтирка – це старовинне місто у Сумській області (49,3 тис. осіб), відоме з 1641 р. Тоді Охтирка, яка слугували одним з опорних пунктів у обороні від набігів татар, знаходилася на прикордонні – тут проходив кордон між Річчю Посполитою та Московією.
У 1650-х рр. виник Охтирський слобідський козацький полк (нагадаємо, що у той час в Україні полк був не військовою, а військо-територіальною одиницею).
У 1709 р. територія Охтирського полку стає ареною російсько-шведської війни.
У 1765 р. Катерина II скасувала козацький устрій України, і замість козацького виник регулярний Охтирський гусарський полк.
Охтирка здавна була відома як провідний промисловий та торговельний центр. Тут щорічно проводився великий ярмарок, розвивалися ремесла. У 1718 р. в Охтирці з’явилася перша в Російській імперії тютюнова мануфактура.
У сер. ХХ ст. був розроблений Охтирській нафтопромисловий район, де видобувається 50% української нафти.
Архітектурний спадок міста представлений в основному культовими спорудами, серед яких є дуже цікаві.
Перш за все, слід згадати ансамбль Покровського собору в самому центрі міста. Складається він з декількох споруд: Покровський собор (1753-1768) – витончена споруда у стилі єлизаветинського бароко, де колись зберігалася шанована ікона Охтирської Богоматері; барокова Введенська церква (1774-1784), яка на перший погляд здається дзвіницею Покровського собору; церква Різдва Христового (1825), яка також зветься Графською церквою.
У місті також збереглися Преображенська, Геогіївська, Михайлівська та інші церкви, а також поодинока старовинна громадська забудова вулиць XIX – поч. XX ст.
Серпень 2007