Пустомити
Пустомити (рік заснування 1441) – майже нічим не цікаве місто на Львівщині. І ми б сюди не потрапили, якщо б з сусіднього села Семенівка, де ми оглядали костел і дерев’яну церкву, було нормальне сполучення зі Львовом. Але не склалося. І довелося нам на попутній машині доїхати до Пустомит, а звідти вже до Львова потрапити дуже легко.
І якщо вже ми тут опинилися, то чому б не витратити півгодини на місцеві архітектурні пам’ятки, яких ми знайшли тут аж дві?
Почнемо з найвідомішої. Тобто з палацу.
Зведений був він на початку ХІХ ст. у панівному на той час стилі класицизм. Хоча… Дах у будівлі бароковий, що свідчить про XVIII ст., а от його простота та негарний стан взагалі відсилає нас до радянських будинків культури (це ми жартуємо, звичайно). Відомо, що леви при вході були поставлені тут у 1920-х роках. Іншими словами, точної дати побудови палацу ми не знайшли.
Якщо шукати залишки чогось прекрасного у інтер’єрі палацу, то це марна справа. Всередині розташовані контори різних державних установ, що містяться у скромних кабінетах.
За палацом існує ландшафтний парк, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва ХІХ ст. місцевого значення. На території парку зростає близько тисячі дерев і більше п’ятисот чагарів. Основну масу дерев складають липа, каштан, робінія, ялина, туя тощо, але трапляються й цінніші породи. У якому стані парк? Як і усі провінційні (і не тільки) парки. Ну, ви зрозуміли, про що ми.
Тепер про другу пам’ятку. Це церква Симеона Стовпника, яка розташована у колишньому передмісті Пустомит Лісневичах. У цьому (2013) році церква відзначала своє двохсотліття, не дивлячись на те, що побудували її у 1828 році. Так свідчить напис на храмі, а от деякі історики свідчать про 1813 рік. Головне – знайти привід для свята. Крім яскравого жовтого сонця на фронтоні, можна сказати, церква нічим не вирізняється. Але, не дивлячись на це, вона є пам’яткою архітектури національного значення. Знайти її просто. Наліво від палацу, якщо стояти до нього обличчям, веде доріжка, яка приведе вас у Лісневичі. Йти до церкви від палацу хвилин 10-15.
Крім двох названих, є у Пустомитах ще декілька старих будівель, які ми не побачили. Церква Миколая (1908), залишки палацу у все тих же Лисневичах (ХІХ ст.) та поодинока старовинна забудова. Негусто.
Тепер трошки історичної довідки. Точніше, пара фактів, тому що нема сенсу копіювати історію з інших доступних джерел.
Колись Пустимити були мінеральним курортом. Здавна тут було джерело сірчистої води. У 1879 році за ініціативи власника міста Лонгіна Дунки доктор Вонсович зробив хімічний аналіз води, на основі якого у 1880 році було отримано дозвіл на відкриття купального закладу. Курортом Пустомити були до 1914 року. Джерела тут є і зараз, але курортів, на жаль, нема.
У околицях Пустомит існують великі поклади вапняку. У 1887 році тут були збудовані дві великі печі для випалювання вапна. Піч є символом міста – її зображено на міському гербі.
Доїхати до Пустомит дуже просто: від львівського приміського вокзалу одна за одною їдуть сюди маршрутки.
Липень 2013