Сколе
Сколе лежить у самісіньких Карпатах. І цим все сказане. Тобто, це означає, що краєвиди навколо Сколього – неймовірні. Місто з усіх боків оточують гори, усі в смереках і ялинах. Нам довелося побувати тут влітку, і зелені гори, осяяні променями серпневого сонця, здалися дуже красивими та привітними. Думаю, що взимку тут ще краще!
Красу природи у Скольому доповнюють декілька пам’яток архітектури. Їх небагато, але вони цікаві. По-перше, хочеться сказати про церкву Пантелеймона, яка була зведена наприкінці XVI ст. Поруч із нею є дзвіниця (XVII ст.) Комплекс являє собою яскравий взірець старовинної бойківської архітектури.
Також у Скольому ми побачили римо-католицький храм Семи Скорбот Діви Марії (1895). Кажуть, є ще мурована церква того ж року побудови. Але вона нам не зустрілася.
Ну а найцікавішою та найяскравішою пам’яткою у Скольому є палац баронів Грьодлів, розташований на в’їзді у місто. Збудований він був братами Грьодлями у ХІХ ст. Хто такі Грьодлі? Це австрійські брати-магнати (або, як кажуть, олігархи), які скупили велику кількість тутешніх лісів і розгорнулися у лісопромисловому бізнесі, а також у інших галузях. Більш докладно про історію Сколього, а також баронів Грьодлів, читайте у відповідній рубриці.
Що стосується сучасного стану палацу, то зараз тут розміщується інтернат для хворих дітей. Сказати, що палац знаходиться у поганому стані, не можна. Тому що виглядає він ззовні цілком пристойно (як для України, звичайно ж). Що всередині – не бачили. Але ж і сказати, що він у гарному стані, теж неможна. Одним словом, якщо кинути «на проїзволяще», то розвалиться, а якщо взятися за нього, то буде ще нічого так.
Ну, і найважливіше. Про назву. Точніше, про її вимову. За правилами української мови назва міста “Сколе” не відмінюється за жодним відмінком. Але у розмовній мові її відмінюють: Сколього, Скольому, Сколім. Обирайте, як вам зручніше.
Серпень 2008
Історія Сколе