Вишгород
Вишгород відомий усім ще зі шкільного курсу історії. Так, у нас немає сумнівів, що кожному відомо про те, що княгиня Ольга жила саме у Вишгороді, і тут у неї була резиденція. У літописі місто зветься «Волзин (тобто Ольжин) град» і часто згадується разом із іншими великими містами Київської Русі.
Відомий він з давньоруських часів і кривавими подіями: у 1015 р. був убитий князь Борис Володимирович, тіло його було перевезене у Вишгород і поховане у церкві Святого Василя. У 1020 р. у Вишгород були перенесені останки його рідного брата Гліба. Поховані вони були поруч. А у 1115 р. було завершене зведення великого мурованого храму на честь братів (Борис і Гліб – це перші руські святі), де й були перепоховані їхні мощі. До речі, це був найбільший храм Київської Русі. До нашого часу збереглися його невеликі залишки.
Також у Вишгороді скінчив своє життя і Ярослав Мудрий, але вже природнім шляхом.
У 1072 р. тут відбувався князівський з’їзд, де була прийнята так звана «Правда Ярославичів».
З 2 пол. ХІІ ст. місто починає втрачати провідну роль. У 1191 р. князь Давид Ростиславович переніс мощі Бориса і Гліба до Смоленська. Вишгород починає занепадати як духовний центр. Востаннє місто згадується близько 1214 р., коли точилася боротьба між новгородськими та київськими князями. У 1240 р. місто знищене Батиєм.
Докладніше про історію міста можна прочитати у нашій відповідній рубриці.
Що стосується архітектурних пам’яток, то збереглося їх у Вишгороді мало. Аж одна. І не зовсім пам’ятка. Йдеться про Борисоглібську церкву. Як було сказане вище, великий мурований храм на честь святих князів-мучеників було освячено у Вишгороді у 1115 р. Вважається, що храм був зруйнований під час нашестя Батия у 1240 р. У 1614 р. на місці древнього храма побудували дерев’яну церкву, яка спалили поляки у 1651 р. Невдовзі церкву відновили, у 1744 р. перебудували. У 1861-1863 рр. на місці старої церкви побудували новий храм за проектом архітектора К. Тона. Цей храм дуже постраждав під час Другої світової війни, але був відроджений у 90-ті рр. ХХ ст. Поруч з ним є залишки фундаменту древнього Борисоглібського храму, вкриті скляним дашком.
Церква знаходиться на горі, на городищі древнього Вишгорода. Ця місцевість, не дивлячись на те, що «матеріального» нічого з тих часів не залишилося, дихає старовиною. Тут виникає відчуття, що колись на цьому місці вирувало життя.
З вишгородських пагорбів відкривається надзвичайно чудовий краєвид Київського водосховища, яке заздрісні до мешканців приморських міст кияни називають Київським морем. Ліворуч можна побачити Київську ГЕС та Оболонь.
Доїхати до Вишгорода легко і швидко: 15 хвилин автобусом від станції метро «Героїв Дніпра».
Квітень 2010
Історія Вишгорода