Старий Мерчик

Старий Мерчик

Старий Мерчик – це селище у Валківському районі Харківської області, засноване у 1665 р. під час масового заселення Слобідської України. Одними з тих, хто заселяв ці землі, була родина Шидловських – козацький дворянський рід з польським корінням.

У 2 пол. XVIII ст. один з найбагатших землевласників України, дійсний статський радник Григорій Шидловський вирішив на місці старої «батьківської хати» у Старому Мерчику звести нове сучасне помешкання, яке коштувало йому 280 тис. рублів.

Старий Мерчик. Палац Шидловських, 1776-1778.

Маєток, збудований у 1776-1778 рр. у стилі раннього класицизму, був на той час одним з найрозкішніших у Російській імперії і найкращим на Слобожанщині. Сучасники називали його «Слобожанським Версалем».

Стосовно архітекторів палацу та парку є багато версій. Більшість дослідників вважають архітектором Петра Ярославського, учня Василя Баженова. Але у спогадах племінник Ярославського писав, що архітектором садиби Шидловського був Олександр Палицин. Дехто вважає Палицина автором лише парку і усіх споруд, крім палацу, а архітектором палацу – Баженова. Також існувала популярна версія, що авторство проекту палацу належить Бартоломео Растреллі.

Старий Мерчик. Палац Шидловських, 1776-1778.

Палац був збудований у стилі раннього класицизму з ознаками пізнього бароко. Для того часу це була модна, але елегантна споруда, схожа за стилем з палацом Людовика XVI, тодішнього французького монарха.

Особливою гордістю маєтку був парк, закладений ще на поч. XVIII ст., але кардинально перероблений після спорудження палацу. Складався він з дерев цінних порід, трьох ставків з лебедями, галявин, альтанок, містків, ротонд та інших об’єктів. А найбільш вражаючий вигляд мала тераса перед палацом.

Крім палацу, садиба складалася з інших чисельних споруд: тут були флігелі, штучний грот, господарчі споруди тощо. А окремою окрасою комплексу була церква Всіх Святих. За стилем храм дуже гармонував з палацом і був витриманий у такому ж бароково-класичному стилі.

Старий Мерчик. Церква Всіх Святих, 2 пол. XVIII ст.

«Харківські губернські відомості» у 1850 р. повідомляли про садибу у Старому Мерчику зокрема таке: «Вы встретите в разных местах сада утонченной архитектуры пышные беседки, павильоны, ротонды, шатры. Из обширного озера проведены в сад пруды с чистой водой, которые оживляют стаи лебедей. В этом саду особенно поражает всех величественный вид террасы, которую устроили на склоне горы. Вы видите внизу, в саженях сорока, почти круглую, устланную зеленым ковром широкую долину. В этой долине с извилистыми и усыпанными разноцветным песком дорожками высажены цветочные клумбы. Вся долина окружена лесом из гигантских тополей, елей и других деревьев. Хоть бы сколько раз вы приходили миловаться террасой и видом из нее на сад – удивление и наслаждение ваши будут расти больше и больше. Так все здесь прекрасно, утонченно и величественно».

Старий Мерчик. Садиба Шидловських, 2 пол. XVIII ст.

Після Шидловського садибою володів граф Орлов-Денисов, а у 2 пол. ХІХ ст. – підприємець Євгеній Духовський. Протягом усього часу в садибі щось постійно перебудовувалося, додавалися нові споруди, сад переплановувався. Але все одно до 1917 р. садиба мала гарний стан, адже знаходилася у приватній власності.

З 1920 р. тут розміщувалася агрошкола, а після війни – зоотехнікум. У радянські часи власники взялися з радикальні перебудови, які велися без урахування архітектурної цінності споруди. Та все одно, тоді садиба була хоча б цілою. А зараз…

З 1997 р. палац стоїть порожнім. Один з найцікавіших та найкрасивіших колись маєтків України перебуває у катастрофічному стані. Судячи з усього, жодних робіт зі збереження пам’ятки проводитися тут вже не буде. Отже, цілком вірогідно, що найближчими роками палацу ми вже не побачимо, він просто впаде. Єдине, що цьому хоча б трошки запобігає, це те, що двері та вікна закладені цеглою аби уповільнити руйнацію стін. Всередині ще можна побачити якісь залишки колишньої розкоші, наприклад, ліпнину.

Старий Мерчик. Палац Шидловських, 1776-1778.

Дуже шкода, адже подібні маєтки, які більше характерні для Центральної та Західної України, на Слобожанщині зовсім занепали. І через недбалість Східна Україна так і залишається у свідомості туристів краєм, де нічого немає, крім димлячих труб і шахт. Є, але нікому не потрібне.

Тільки от старомерчанська церква блищить як нова копійка. Ну звичайно, це ж «духовність», «святе». А пам’ятки архітектури – то не святе. І так, до речі, скрізь в Україні – сотні величних церков, а поруч з ними нікому не потрібні руїни палаців, замків. Ось така духовність.

Від себе зазначимо, що у теперішньому стані маєток Шидловських, чесно кажучи, не справляє великого враження. Адже від колись розкішного саду, тераси нічого не залишилося, навіть не вгадується. Зараз це звичайний ліс. А палац з його витонченими некричущими класичними формами виглядає серед диких дерев і кущів якось зовсім убого. Тобто зараз старомерчанський палац – це пам’ятка архітектури «на любителя».

Старий Мерчик. Палац Шидловських, 1776-1778.

Якщо у вас є бажання побачити залишки маєтку Шидловських у Старому Мерчику, радимо вам скористатися послугами однієї з харківських турфірм, які пропонують одноденні автобусні екскурсії старовинними садибами Харківщини. Під час такої екскурсії ви зможете побувати також у Наталіївці та Шарівці.

Травень 2016

P.S. 16 квітня 2018 р. палац у Старому Мерчику згорів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *