Лужани

Лужани

Лужани (бл. 4,9 тис. жителів) – селище міського типу неподалік Чернівців (знаходиться у Кіцманському районі), до якого слід поїхати тому, що тут можна побачити найстаріший храм Буковини – Вознесенську церкву.

Коли чуєш «найстаріший храм Буковини», то уявляєш собі щось таке неймовірно красиве, щось таке… А насправді, коли бачиш Вознесенську церкву, здається вона якоюсь навіть примітивною.

Лужани. Вознесенська церква, 1453-1455.

Це дуже простий храм хатнього типу, стіни його обмазані непривабливою сірою штукатуркою, а дах покритий ще менш привабливою бляхою.

Але не поспішайте з висновками. Насправді, всередині храму зберігаються унікальні фрески, деякі з них датуються XIII ст. (цікаво, що за час побудови храму традиційно вважають 1453-1455 рр.). Саме завдяки цим стінним розписам і треба обов’язково відвідати храм.

Можна сказати, що наша поїздка до Лужан виявилася марною, тому що храм був закритий, і ми, на жаль, обмежилися лише виглядом сірих стін. Шкодуємо, що не додумалися знайти людину, у якої є ключ від храму. Напевно, що вона живе десь неподалік.

Церква, звичайно ж, не зберегла свого автентичного вигляду з часів побудови: попереду приліплена дерев’яна прибудова, фарбована у синій колір, а невеличкі три главки на даху – пізніші надбудови.

Лужани. Вознесенська церква, 1453-1455.

У дворі збереглася дерев’яна дзвіниця ХІХ ст.

До речі, рік початку будування церкви співпадає з офіційною датою заснування села – 1453, коли Лужани перейшли у власність боярина Федора Вітольда. Але за останніми даними (зважаючи на вік фресок) храм вважається давнішим. І селище, відповідно, теж.

Крім Вознесенської церкви є в селі ще старовинні храми: костел Яна з Дуклі, збудований у 1914 р., а також православна церква невідомого року побудови.

Лужани. Костел Яна з Дуклі, 1914.

Січень 2012

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *