Галерея Бердичева
Найвідомішою пам’яткою Бердичева є монастир кармелітів босих XVI-XVIII ст., фортечні мури якого збудував власник міста Януш Тишкевич у 90-х рр. XVI ст. У 1630 р. він дарує свій замок та земельну ділянку під будівництво кармелітського монастиря, і на свої кошти утримує ченців.
У 1642 р. було зведено та освячено костел. Тишкевич передав йому старовинну чудотворну ікону Божої Матері, яку встановили у нижній частині храму. На поклоніння іконі сходились з усієї Польщі безліч прочан.
У 1736 р. кармеліти продовжили розбудову кляштору і фортеці, основні роботи велися під керівництвом відомого інженера-аріхтектора Яна де Вітте (1716-1785). У 1754 р. було закінчено будівництво Маріїнського костелу. У 1756 р. відбулася коронація Чудотворної ікони Божої Матері Бердичівської, корони надіслав Папа Римський Бенедикт XIV.
На цьому будівельні роботи не припинилися: з’явилися нові башти, мури, два прибрамні корпуси, а гарнізон посилився 60-ма гарматами.
Кляштор є одним з найвизначніших архітектурних комплексів України і одним з найбільш укріплених монастирів-фортець Європи. Територія його на високому березі річки Гнилоп’ять утворює замкнений неправильний чотирикутник, оточений масивними оборонними мурами.
Костел ордену босих кармелітів було передано католицькій громаді у 1991 р. Оригінал ікони Божої Матері втрачено у 1941 р., тому виконано точну її копію.
Є у Бердичеві ще декілька цікавих культових споруд. Наприклад, церкви Святого Миколая (1910) та Свято-Троїцька (1836). Алей найбільшу увагу туристів привертає костел Святої Варвари (1782-1826). Тут 14 березня 1850 р. о 7 годині ранку видатний французький письменник Оноре де Бальзак взяв шлюб із 49-річною Евеліною Ганською.
Збереглося у Бердичеві багато зразків громадської архітектури. В основному це двоповерхові типові єврейські будиночки з коричневої цегли. Але є у місті й оригінальні споруди.
Дуже цінною пам’яткою Бердичева є старий єврейський цвинтар. Взагалі, історія цього міста тісно пов’язана із єврейським народом. Так, наприклад, у 1860 р. з 54 тисяч бердичівців 50 тисяч були євреями. Під час Другої світової війни більшість євреїв міста була знищена німцями. У повоєнні роки єврейське життя у місті не відновилося. Зараз у місті майже не залишилося представників цієї нації.
Травень 2008