Старе Село

Старе Село

Старе Село. Фортеця, сер. XVII ст.
Старе Село – це село. Тут можна поставити крапку. Це дійсно дуже маленький населений пункт, де мешкає близько двох тисяч людей. Знаходиться у декількох кілометрах від Львова, у Пустомитівському районі. Старе Село є залізничною станцією, і саме пасажири поїздів, що їдуть до Івано-Франківська, часто звертають увагу на знамениту старосільську пам’ятку – замок, довгі стіни якого тягнуться вздовж залізничної колії. Саме так ми вперше і побачили цей замок. І захотілося побачити його колись ближче. Щоб це зробити, необхідно сісти на маршрутку, яка їде з АС-5 міста Львова. Є маршрутка, яка їде до самого замку. А є такі, що проїжджають повз село по трасі, то треба буде пройтись десь хвилин з 20 до замку. Декілька разів на день до Старого Села зі Львова їде електричка.

Засноване Старе Село було онуком Ярослава Мудрого, князем Давидом Ігоровичем. Назви села в ті часи видозмінювалася: Черепинськ, Черепинка, Черепів. У 1448 році колишній Черепів уперше згадується як Старе Село.

Тепер трошки про сам замок. Є дві версії щодо року його заснування: 1642 та 1654. Думаємо, що це не так важливо, тим більше, що між цими датами усього якісь 12 років. Хоча, з іншого боку, саме в ці 12 років і відбулася українсько-польська війна, і саме у зв’язку з цим мабуть і існують такі розбіжності у датах побудови замку – у цей період багато будов страждало від козаків і відновлювалося заново.
Старе Село. Фортеця, сер. XVII ст.

У 1655 році, під час другого походу Богдана Хмельницького на Львів разом із московським воєводою Васілієм Бутурліним, фортеця витримала облогу козацьких загонів. А у 1672 році твердиня витримала вже турецьку облогу. Протягом XVIII століття замок переходив з рук у руки, і в цілому перебував у запустінні. У XIX ст. тут варили пиво й курили вино. Після того фортеця зовсім занепала.

Зараз фортеця має дуже жалюгідний вигляд і руйнується, що називається, не по днях, а по годинах. Мури фортеці поки що майже збережені по всій своїй довжині, огороджуючи площу більше ніж у два гектари. З шести веж, які увінчували колись шестигранну в плані фортецю, нині залишилося лише три. Причому, залишилися – це гучно сказано. Ренесансне оздоблення веж щоденно осипається. І якщо в Інтернеті ви побачите фотографії, наприклад, минулорічні, то зараз вже там все набагато гірше. Всередині є деякі рештки споруд, але й від того майже нічого не залишилося. Думаємо, що багато чого у господарствах місцевих мешканців збудовано за допомогою замкової цегли. Одним словом, старосільська фортеця – кандидат на зникнення №1 серед українських пам’яток. Якщо казати про якесь збереження, то мабуть доведеться все відбудовувати просто заново. А цього робити, ясна річ, ніхто не буде. Хочеться закликати людей від влади, від яких щось залежить, зробити кроків до збереження фортеці!

Серпень 2008

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *