Теребовля

Історія Теребовлі

Перша письмова згадка про Теребовлю – 1097 р. (Іпатіївський літопис).

У 2 пол. Х ст. землі над Сяном, верхнім Дністром та його притоками увійшли до складу Київської Русі. З поділом Русі тут утворились удільні князівства синів Ростислава Володимировича. У Теребовлі князював Василько.

У ХІІ ст. Теребовля була значним політичним та культурним осередком. Коли Теребовлянським князем став Володимирко Володаревич, він об’єднав Перемишлянське, Звенигородське, Галицьке і Теребовлянське князівства і зробив столицею Галич. Після смерті у 1205 р. видатного князя Романа Мстиславовича розпалася Галицько-Волинська держава, і Теребовлянське князівство знов відокремилося.

У 1241 р. місто знищено монголо-татарами.

У 1349 р. після захоплення Галичини Польщею Теребовль став королівським містом. У 1360 р. тут побудували замок, а у 1389 р. Владислав Ягайло надав місту магдебурзьке право. Між 1415 та 1420 рр. король надав Бартошеві з Теребовлі, який відзначився у Грюнвальдській битві, привілеї на заснування нового міста по той бік Гнізни. Після утворення Руського воєводства Теребовля стала центром повіту Галицької землі.

Татарські напади XV – поч. XVI ст. загальмували розвиток міста, однак з середини XVI ст. місто поступово зростає. У 2 пол. XVI – поч. XVIІ ст. місто потерпає від постійних татарських нападів.

У 1632 р. у Теребовлі завершено будівництво нового мурованого замку, руїни якого залишилися до нашого часу.

У 1675 р. Теребовлянський замок опиняється в центрі польсько-турецької війни.

Широковідомою подією є облога Теребовлі турецьким військом у 1675 р. Турки тримали замок в облозі декілька днів, замок перебував під постійними обстрілами, стіни його почали руйнуватися, а вода та їжа закінчувалися. Тоді комендант замку Ян-Самуель Хшановський вірішив здати фортецю. Його дружина Анна Дорота, відома також як Зофія, дізнавшись про це, заявила чоловікові, що у разі капітуляції вб’є і його, і себе (а за деякими переказами, погрожувала підірвати і замок). Своїми діями Зофія Хшановська вселила віру та стійкість у чоловіка та оборонців замку. Фортеця витримала облогу, і невдовзі турки відступили.

У 1772 р. Теребовлянщина, як і вся Східна Галичина, відійшла до Австрії. Місто стало повітовим містечком Тернопільського циркулу.

У 1809 р. під час російсько-французької війни росіяни зайняли Галичину. Велика частина сучасної Тернопільщини, у тому числі й Теребовля, на декілька років увійшли до складу Російської імперії під назвою Теребовлянський край. У 1815 р. Віденський конгрес віддав Тернопільський край Австрії. Під час І Світової війни Теребовлянщина перебувала під російською окупацією. У 1920 році відійшла до Польщі. З 1939 р. – у складі СРСР.

Зараз Теребовля – райцентр. Кількість мешканців – 13,5 тис.

Фотогалерея Теребовлі

Готелі Теребовлі

Ще до вашої уваги нотатки проТеребовлюу нашій розповіді про подорожі на Тернопілля у 2005 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *