Синява

Синява

Село Синява знаходиться в 1 км від Рокитного, райцентру Київської області.

Село досить старе, в середині XVII ст. згадується як сотенне місто Білоцерківського полку. Відомо, що в 1648 р. тут, у новозбудованій Воскресенській церкві, Богдан Хмельницький благословив чотири пари молодят. З 1774 р. Синява належала родові Браницьких.

Але більше Синява відома через те, що тут, на Божій горі, приблизно в 375 р., у сутичці зі східногерманськими племенами готів загинув вождь племінного союзу антів Бож.

Синява. Миколаївська церква, 1730.

Нас у Синяву привело бажання побачити найкрасивішу дерев’яну церкву Київщини. Дійсно, Миколаївська церква є неперевершеним зразком українського дерев’яного зодчества Правобережного Подніпров’я. Збудована вона була в 1730 р. на місці старої, зруйнованої татарами. У 1878 р. до храму була прибудована дзвіниця.

Церква дуже оригінальна, тому що для цієї місцевості і для цього періоду були характерними тризрубні трибанні, а Миколаївська – п’ятизрубна з п’ятьма банями. Стоїть вона на фундаменті з дубових брусів, які викладені хрестом.

Єдине, що псує вигляд церкви, це незрозуміле розфарбування: частина – голубого, а частина – сірого кольорів.

На превеликий жах, у 2018 р. церква була огидно спотворена церковною “реставрацією” (фото можете знайти в мережі). В більшості випадків священики та “прихожани” не сприймають церкви як пам’ятки архітектури, і це велика проблема нашої країни, а у випадку з синявською церквою – катастрофа.

Крім церкви є в Синяві водяний млин, збудований на поч. ХІХ ст. і перебудований у 1904 р. Стоїть він на річці Рось, яка в районі Синяви має дуже мальовничий вигляд.

Липень 2010

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *