Чернігів

Чернігів

Чернігів – одне з найкрасивіших міст України. Його історичний центр стоїть першим у попередньому списку претендентів України на віднесення до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А я би включила Чернігів у цей почесний список прямо зараз.

Місто це – невелике, зелене, тихе й затишне. Щоб оглянути основні об’єкти, достатньо одного дня. Але щоб оглянути їх більш-менш нормально, треба два дні. Тому, якщо ви киянин (а киян серед індивідуальних туристів у Чернігові найбільше), сідайте на маршрутку біля ст. метро «Лісова», і через півтори години ви вже на місці. Дивуюся тим киянам, які ще не бували у Чернігові.

Написано про місто взагалі і про його видатні пам’ятки дуже багато, тому просто перелічу тут усе, що є цікавого у місті, щоб ви чогось не упустили.

Чернігів. Троїцький собор, 1679-1695. Так він виглядає з дзвіниці.

1. Дитинець (або Вал). Коли ви під’їжджаєте до центру міста з боку Києва, то перше, на що ви натрапляєте, це дитинець. Тобто, стара укріплена частина міста. Тут розташовані найвизначніші пам’ятки княжої доби: діючий Спасо-Преображенський (30-ті роки ХІ ст.) та «музейний» Борисоглібський (1120-1123 рр.) собори. Також на дитинці можна побачити й видатні пам’ятки більш пізніх періодів: витончені барочні будинки полкової канцелярії (1690-ті) та колегіуму (кін. XVI-1702), споруди ХІХ століття, де містяться історичний та художній музеї (художній, на наш погляд, дуже бідний на цікаве, а от історичний радимо відвідати – там класна колекція, гарантую).

Чернігів. Спасо-Преображенський собор, 1030-ті.

Але не дивлячись на надзвичайну цінність архітектурних шедеврів чернігівського дитинця, більше туристів приваблюють все ж таки 12 гармат (XVІI-ХІХ ст.), вишикуваних по краю валу. Біля них завжди багато людей фотографуються. І ви це зробіть.

2. Дві «одиночні» церкви неподалік валу. Катерининська (1715), надзвичайно пишна, велична споруда у стилі українського бароко, яка, до речі, перша зустрічає вас на в’їзді до міста. І П’ятницька (кін. ХІІ-поч. ХІІІ ст.) – невеликий довершений храм, який після численних негараздів був відреставрований у первісному вигляді, який мав у період Київської Русі.

Чернігів. Катерининська церква, 1715.

3. Єлецький монастир – цей комплекс розташований у тихій частині міста, людей тут майже немає. Але ж це ніяк не зменшує цінність монастиря, адже головний його собор – Успенський – був зведений аж у ХІІ ст. До речі, з валів ви побачите дзвіницю Єлецького монастиря, по ній й орієнтуйтеся, як туди дістатися. Як і до усіх інших споруд Чернігова, адже видні вони з валів майже усі. Поруч із Єлецьким монастирем розташований курган «Чорна могила», де за легендою похований засновник міста – князь Чорний.

4. Болдині гори. Це дуже мальовниче місце. Тут розташовані давньоруські могильники-кургани, також давньоруська Іллінська церква (ХІІ ст.), і надзвичайно цікаві Антонієві печери, засновані у 1069 році як печерний монастир Антонієм Печерським, засновником Києво-Печерської лаври. Обов’язково відвідайте печери з екскурсією. Також тут знаходиться могила видатного письменника Михайла Коцюбинського.

Чернігів. Іллінська церква, XII-XVII ст.

5. Вищезгадана Іллінська церква з Антонієвими печерами є часткою Троїцько-Іллінського монастиря, головні і найпомітніші споруди якого розташовані трошки вище від печер. Завдяки витонченій барочній дзвіниці (1775) монастир видно здалеку. На дзвіницю можна піднятися і побачити звідти усе місто, але найгарніший краєвид все ж таки відкриється на найбільшу споруду монастиря – Троїцький собор (1679-1695).

6. Крім таких величних і, безперечно, видатних пам’яток зверніть увагу на менш відомі, але не менш привабливі споруди:

– Казанська церква на вул. Коцюбинського у самому центрі (1832), церква Михайла і Федора у псевдовізантійському стилі (1806), Воскресенська церква (2 пол. XVIII ст.);

– Дерев’яні житлові будиночки у середмісті. Прості, але саме завдяки ним Чернігів і набуває неповторного затишку;

– Муровані будинки у неоготичному стилі, зокрема, садиба Глібова, будинок Тарновського;

– І багато іншого.

Чернігів. Борисоглібський собор, 1120-1123.

Фотографії усього вищезгаданого можна побачити у наших двох великих галереях нижче. Але, звичайно ж, краще побачити усе наживо.

2006 – 2012
Осіння галерея Чернігова 2012
Галерея Чернігова (багато фото 2007, 2011, 2012)
Історія Чернігова
Готелі Чернігова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *