Дубенський форт (Тараканів)

Дубенський форт (Тараканів)

Дубенський форт. Казарма.
Чесно кажучи, після численних мандрів, ми вже не очікували побачити в Україні щось таке, що вразило би дуже сильно. Але Дубенський (або ж Тараканівський) форт перевершив усі сподівання. Та інформація і фото, що є в Інтернеті, не передають і маленької частки того враження, яке справляє ця споруда.

Дубенський форт був збудований для укріплення західних кордонів Російської імперії. Планувалося збудувати подібні укріплення вздовж усього кордону, для чого у 70-х рр. ХІХ ст. військовий департамент підготував відповідні проекти. Але у життя був втілений тільки один, саме той, про який ми тут і розповідаємо.

Розпочалося будівництво форту у 70-х рр. ХІХ ст., а закінчено було у 1895 р. Слід сказати, що ще від початку великого стратегічного значення форт не мав, тому що був невдало спланований військовим відомством. Тому можна сказати, що ця колосальна споруда є прикладом російського марнотратства.

Форт «брав участь» у Першій світовій війні (ним володіли австрійські війська), потім у 1920-х рр. тут були поляки. А ось у період Другої світової війни форт вже остаточно втратив своє стратегічне значення, тому якихось значущих подій тут не відбувалося.

У 1960-х рр. тут планувалося облаштувати консервний склад, а потім склад автотракторних запчастин. Ці спроби не були вдалими, тому що приміщення форту мають дуже великий рівень вологості.

Зараз споруда поступово руйнується. Але здається, що у зруйнованому вигляді вона має більш величний вигляд.

Сам форт складається зі складної системи підземних ходів, тунелів, приміщень, сходів (усього чотири підземних поверхи). До усього цього можна потрапити через входи у чотирьох ровах, які оточують форт (довжина ровів – 230 метрів!), або ж через залізобетонні входи, які несподівано трапляються у лісі. У центрі форту ви можете побачити велику двоповерхову напівзруйновану казарму, до якої можна потрапити через підземні ходи.

Подорожі підземними лабіринтами форту є небезпечними, тому просимо особливо цікавих глибоко не занурюватися без провідника та без ліхтарика. До речі, у 2006 р. з форту були підняті на поверхню дві авіаційні бомби часів Другої світової, так що достеменно невідомо, яких ще сюрпризів можна чекати від цієї споруди.

І наостанок – про головне: як туди потрапити. Знайти форт дуже легко. Якщо у вас немає свого транспорту (як, на жаль, у нас), то на автостанції Дубна ви сідаєте на будь-який автобус, що їде у напрямку Тернополя. Тільки-но ви трошки від’їхали від Дубна, то за ним відразу буде село Тараканів. У кінці цього села треба виходити біля цвинтаря. За цвинтарем буде дорога через ліс, яка й приведе вас до форту. А у кого є власний транспорт, то їхати, в принципі, тим же шляхом.

Травень 2009

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *