Переяслав

Інформація про Музей під видкритим небом

Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини

(Музей Під Відкритим Небом):

Київська обл., м. Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2. Тел.: (04567) 55626(41).

Коли їхати трасою Київ-Черкаси, біля міста Переяслава-Хмельницького, на об’їзній дорозі, стоїть вказівний знак «Музей». Звідси спостерігається чудовий ансамбль музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», а точніше тут склали неповторний ансамбль кільканадцять перлин народного зодчества наших предків, які ще називають музеї просто неба.

Будівництво музеїв на площі 30 га було розпочато в 1964 році на Татарській горі на честь 150-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка. Територія відповідає умовам, при яких виникали поселення як в давні епохи, так і в пізніший час. На горі збереглися залишки пам’яток найдавнішого часу (курган періоду бронзи, залишки поселення та могильник Черняхівської культури ІІ-V ст., давньоруські матеріали). Недалеко знаходяться Змійові вали (оборонні споруди ІІІ-VІ ст.) Через гору проходить шлях, по якому в свій час ступали Г.С. Сковорода, Т.Г. Шевченко.

Будівництво проводилось по вільно-кутковому способу з тинами і перелазами. У ньому центральне місце займають селянські двори з городами, садами, квітниками. У цей своєрідний ансамбль мальовничо вписались Козацька, В’юнищанська, Сухоярська, Андрушівська і Піщицька церкви ХVІІ-ХІХ ст., дзвіниця, вітряки, рукотворні гаї та озера.

Музей має такі розділи: українське дореволюційне село Середньої Наддніпрянщини, ремесла та промисли українського пореформенного села, вітряки і розділ найдавнішого часу, що є характерною особливістю нашого музею.

На території 30 гектарів розташовано 185 об’єктів, з них 104 пам’ятки народної архітектури ХVІІ-ХІХ ст., в тому числі 20 дворів з хатами та господарськими будівлями, 23 різноманітні установки та майстерні, більше 20 тисяч витворів народного мистецтва, знарядь праці, речей побуту, зібраних в лісостеповій зоні України. Чудовою прикрасою музею є два рукотворні ставки, дендропарк з десятками тисяч дерев та кущів, дбайливо доглянуті двори та городи.

Музей є важливим культурно-освітнім закладом, який допомагає оцінити культурну спадщину минулого, виявити сліди взаємовпливу культур, побачити нашу історію, оцінити духовність.

Фотогалерея музею

Історія Переяслава-Хмельницького

Готелі Переяслава-Хмельницького

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *