Дрогобич

Дерев’яні храми Дрогобича

У Дрогобичі збереглися три старовинні дерев’яні храми.

Церква Святого Юра – не тільки найцікавіша споруда Дрогобича, але й найкрасивіша деревяна церква усієї України (на нашу думку, звичайно). Красу та унікальність храму оцінили не тільки ми, але й Комітет Світової спадщини ЮНЕСКО, який у червні 2013 р. разом із іншими 15 церквами Карпат вніс Святого Юра до свого списку. Давно треба було це зробити!

Церкву було побудовано на рубежі XV-XVI ст. Більшість літератури про храм каже, що його перенесли до Дрогобича з села Надіїв, що на Прикарпатті у XVIІ ст. Але інші джерела свідчать, що церква давно існуювала у Дрогобичі, просто була частково добудована надіївськими брусами. Дзвіниця – точно місцева, побудована у 1670-ті рр.

Ззовні церква дуже красива, але всередині – не гірша. Там є унікальний іконостас, зроблений невдовзі після перенесення храму до Дрогобича. Не тільки іконостас, але й стіни храму вражають своїми розписами, які збереглися досить-таки непогано до нашого часу. На жаль, немає можливості зараз тут вам продемонструвати красу інтер’єру у зв’язку із тим, що зробити один кадр у храмі, коли ми там були, коштувало 20 гривень (2006). Це занадто. А вхід до храму був усього 5 гривень. Обов’язково зайдіть усередину, не пожалкуєте. Зараз церква Святого Юра є частиною музею «Дрогобиччина».

(У 2009 році зробити кадр коштувало вже 5 грн. Видно за 20 грн. бажаючих не було. Ми зробили кадр, який, як потім виявилося, був неякісним.)

Святий Юр розташований трошки у віддаленні від центру, але знайти його дуже легко. Якщо спуститися від центру, від церкви Святої Трійці, по вулиці Бориславській трошки вниз, то невдовзі на повороті направо на вулицю Солоний Ставок побачите куполи храму.

А якщо пройти ще далі по тому ж Солоному Ставку, то побачите купол ще одного унікального і надзвичайно красивого храму – Воздвиження, який колись був приходською церквою солеварів.

Побудований храм був на початку ХVІІ ст., а у 1661 р. перебудований. Кажуть, що в інтер’єрі церкви також збереглися старовинні розписи, але довідатися про те не вдалося, тому що храм завжди закритий. До речі, розташований він на території пожежної частини (що для дерев’яної споруди дуже добре), і туди можна зайти і сфотографувати церкву з усіх боків, побачити розписи на дверях. Кажуть, що у день храмового свята у вересні тут проводиться богослужіння.

Поруч із церквою розташована дзвіниця XVII ст.

Також у Дрогобичі збереглася скромна, але цікава дерев’яна церква Параскеви П’ятниці, зведена на місці згорілої попередниці у 1815 р.

Розташована вона недалеко від описаної вище церкви Воздвиження, на вул. Коцюбинського. Поруч із цією церквою є старовинний цвинтар.

Серпень 2009

Історія Дрогобича

Галерея Дрогобича 2007

Галерея Дрогобича 2008-2009

Костел Св. Варфоломія

Дрогобицька ратуша

Цвинтарі Дрогобича

Інші фото, що не увійшли до галерей

Звіт про нашу подорож до Дрогобича

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *