Межиріч

Межиріч

Межиріч. Свято-Троїцький монастир, XV-XVIII ст.
Перша письмова згадка про село Межиріч зустрічається у грамоті Великого князя Литовського Вітовта, написаній 3 липня 1396 р. у Луцьку. Вітовт підтверджує своє попереднє надання для князя Федора Острозького міста Острог з прилеглими до нього землями з кількома маєтками, серед яких був і Межиріч.

Преподобний князь Федір Острозький мав у Межирічі свій укріплений замок, який був дерев’яним і являв собою городище – земляні вали, поверх яких був поставлений частокіл з колод із загостреними верхами. Посеред замку стояла дерев’яна Троїцька церква, яка стала основою монастиря. Після загибелі храму від пожежі у 1520-х рр. починається будівництво кам’яної церкви, що збереглася до наших днів.

З ім’ям останнього представника роду Острозьких, Януша, краківського каштеляна, який прийняв католицизм, пов’язаний важливий етап в розвитку Межиріча. У 1605 р. клопотами Януша Межиріч офіційно отримує магдебурзьке право. У 1612 р. за його наказом у місті почалися роботи по перебудові замку та Троїцької церкви на францисканський монастир. З півночі та півдня до церкви прибудували два двоповерхових корпуси з келіями. У їх зовнішніх кутах виросли круглі триярусні башти з бійницями та конусоподібними дахами, які надають комплексу ще більшої схожості з замком.

Козацька війна майже дощенту зруйнувала місто: за описом 1708 р. тут зафіксовано зруйнування земляних валів, а від панської резиденції залишилося лише два камені.

Пізніше Межиріч переходив від одних можновладців до інших, все більше перетворюючись на пустку. У 1866 р. францисканський монастир реорганізували, а його костел знову став православною церквою.

Зараз тут діє Свято-Троїцький чоловічий монастир МП. Стіни та головний храм монастиря вражають своєю міццю. Особливо цікавими є дві башти з бійницями та конусоподібними дахами, які прибудовані до келій.

Поза межами монастиря є ще дещо цікаве. Наприклад, велетенська піч, яка стояла поруч палацу Януша Острозького і слугувала для обігріву вартових. Палац не зберігся, а піч стоїть ціла. Також неподалік монастирських стін збереглися Заславські ворота, які вели до Заславля (сучасний Ізяслав Хмельницької області).

Село Межиріч розташоване у 4-х км від Острога, у Рівненській області. З Острога туди можна доїхати автобусами (наприклад, на Теофіполь), які йдуть повз село. Або ж за невеличку суму – на таксі. А якщо гарна погода, так можна і пішки. Йти повільним кроком десь близько години.

Травень 2009

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *