Нижнє Синьовидне
Влітку 2013 року довелося проїжджати повз село Нижнє Синьовидне, що у Сколівському районі Львівської області. Увагу привернула дерев’яна церква, яку видно з траси. Чому б не глянути?
Стоїть цей симпатичний храм у центрі села серед житлової забудови. Зведена була Успенська церква у 1803 році. На деяких сайтах написано, що церква на сто років молодша, тобто збудована у 1903 році. Незрозуміло. Також є відомості за 1889 рік, що тут тоді була церква Михаїла, тобто зовсім не Успенська. Може саме вона була збудована у 1803 році, а сучасна – на сто років пізніше? Хто знає – роз’ясніть.
Цей одноверхий хрещатий у плані храм – досить типова для Західної України культова будівля, яка, в принципі, нічим не вирізняється з низки інших подібних. Тим не менш, храм є пам’яткою національного значення. Поруч із церквою стоїть дзвіниця ХІХ століття.
Є у Нижньому Синьовидному ще одна старовинна культова споруда – дуже простенька цвинтарна каплиця ХІХ століття, яку ми, на жаль, через нестачу часу не побачили.
Про саме село на просторах Інтернету відомостей дуже мало. Розташоване воно у долині річки Стрий, у 14 км від райцентру – Сколе.
Вперше Нижнє Синьовидне згадується у документах 1240 року, через нього проходив давній шлях з Київської Русі до Угорщини. А офіційною датою заснування села вважається 1691 рік. Згідно з переписом 1880 року тут мешкав 861 греко-католик, 14 католиків та 22 іудеї. При цьому, що цікаво, українців було знов же 861, поляків – 27, інших народів – 9.
До 1946 року село називалося Синьовидсько-Нижнє.
Стоїть село на трасі Львів–Мукачеве, і доїхати до нього можна на автобусі Львів-Сколе або Стрий-Сколе. Також селом проходить залізниця.
Липень 2013