Коротка історія Підгірців
Околиці Підгірців здавна приваблювали людей. Вже у VII-XIV ст. тут на одній із гір на вигідному для оборони місці існувало давньоруське укріплене поселення Пліснесько. Під різними назвами воно згадується у літописах за 1188 і 1233 рр. та у «Слові о полку Ігоревім». Перша літописна згадка пов’язана з невдалою спробою князя Романа Галицького вигнати з Пліснеська галицьких бояр та їх союзників – угорських феодалів. Друга повідомляє про перемогу в Пліснеську Данила Романовича над боярами Арбузовичами. Збереглись рештки стародавнього міста – городище площею близько 160 га, оточене системою земляних валів та ровів, загальна довжина яких становить приблизно 7 км. Це найбільша пам’ятка руських фортифікаційних споруд. Якщо їхати по шосе з Бродів на Львів, то відразу ж за Ясеновом погляд подорожніх привертає величний силует старовинного замку, що стоїть на вершині сусідньої гори. Це і є уславлений колись у всій Європі Підгорецький замок. До його ансамблю входить оточений складною оборонною системою триповерховий палац, заїжджий двір, костьол і парк.
Споруджено замок у 1635-1640 рр. на місці старого укріплення, яке згадується ще під 1530 р. Будувався замок під керівництвом відомих архітекторів Андреа дель Аква і Гійома Левассера де Боплана за вказівкою тодішнього власника Бродів і Підгірців коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського – одного з найбільших магнатів Речі Посполитої. Про призначення замку сповіщав напис латинською мовою на мармуровій таблиці при вході до нього: «Вінець ратних трудів – перемога, перемога – тріумф, тріумф – відпочинок». Саме для відпочинку коронного гетьмана і був споруджений замок у Підгірцях.
На західному підніжжі городища стародавнього Пліснеська у долині серед лісів сховався Підгорецький Благовіщенський монастир Чину Святого Василія Великого.
Неповторного вигляду архітектурному ансамблю у Підгірцях надає парк, у зелені якого ховаються замок, заїжджий двір та цілий ряд інших споруд. У давнину власне парк справляв на подорожнього значно сильніше враження, ніж сам замок. Підгорецький парк належить до пам’яток садово-паркового мистецтва державного значення. Побудований на рівні найкращих зразків так званих «італійських» парків, він є найгарнішим і чи не єдиним в Україні парком такого типу.