Шарівка

Шарівка

Маєток барона Кьоніга в Шарівці – один з найкрасивіших в Україні. Та що там, у нашій країні йому взагалі немає рівних: великий комплекс споруд, споріднений з оточуючим мальовничим ландшафтом; надзвичайно витончений будинок на узвишші, від якого каскадом спускаються до романтичних ставків великі кам’яні тераси; а потім знов підйом вгору до старих липових алей; по всьому парку розкидані чисельні господарські споруди, виконані з таким же смаком, як і головний панський будинок. Все це займає площу 43 гектари.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

Якщо не був тут ніколи, то коли читаєш такий опис, уявляєш щось надзвичайне. І це дійсно так. Але з деякими уточненнями. Будинок весь обшарпаний, грандіозні кам’яні тераси пообвалювалися, ставок – це брудне зелене болото, парк з алеями захаращений, господарські споруди перетворені на задрипані сараї.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

Якби такий самий маєток знаходився десь у європейській країні, то це була би перлина, яку відвідували б тисячі туристів. Тим більше, що в Європі так вміють все вилизати та красиво обсадити клумбами, що якійсь дуже скромний мисливський будиночок може виглядати як королівська резиденція.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Брама.

До речі, певний час власник шарівського дива барон Кьоніг володів іншим подібним маєтком – віллою Хаммершмідта (точніше, так вона стала називатися, коли Кьоніг вже продав її підприємцю Хаммершмідту). Розташована ця вілла в Бонні і зараз є другою резиденцією президента Німеччини (так, в Німеччині є президент). Ще цю віллу називають «бонським білим домом». Для цікавості, знайдіть картинки того «білого дому». У порівнянні з Шарівкою – сільська хата. Але там все так відреставроване і доведене до ладу, що тепер це резиденція аж цілого президента ФРН. А про Шарівку і в Україні мало хто чув.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Альтанка.

Але все одно, щось королівське в шарівському маєтку є. Не дивно, адже власником цієї садиби був цукрозаводчик Леопольд Кьоніг. Крім того, що саме прізвище «Koenig» перекладається з німецької як «король», власники цукрових виробництв були в той час найбагатшими людьми Російської імперії, а Кьоніг ще й диктував ціни на цукор. Уявляєте, скільки в нього було грошей! Купив він цей маєток у 1881 р. До того власниками були підприємці брати Гебенштрейти, а ще раніше, у 1 пол. ХІХ ст., маєток заснував поміщик Ольховський. Але тільки барон Леопольд Кьоніг перетворив його на справжній «версаль».

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Господарські споруди та ставок.

Головна споруда комплексу – палац. Він має справжній казковий вигляд, адже збудований у псевдоготичному стилі, який своїми вежами та високими вікнами надає вигляд середньовічного замку будь-якій споруді.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

Відрізняє палац те, що як для туберкульозного санаторію, який тут діяв протягом 1925-2008 рр., у ньому досить непогано зберігся інтер’єр. У більшості старовинних палаців України зберігся лише фасад, а всередині можна побачити самі голі стіни, вбого пофарбовані до половини в голубий колір. До речі, чому до середини і чому в голубий? В Шарівці теж є багато радянських нашарувань (і напівблакитні стіни також), але ж і багато деталей інтер’єру та навіть деякі меблі збереглися попри те, що десятиліттями тут жили туберкульозники, а в останні роки палац взагалі був притулком для колишніх зеків та алкоголіків. Слава богу, працівники санаторію весь цей час берегли рештки краси.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Велика зала.

Тут є дуже красива велика зала з розписною стелею і стінами, а також витонченими камінами. Також збереглася зала бібліотеки з надзвичайно красивою дубовою мозаїчною стелею, а також старовинними книжковими шафами та масивним дубовим столом.

Та у багатьох залах збереглися якісь деталі: ажурне ліплення на стелях, якісь стінні розписи. Навіть плитка в санітарних кімнатах і та деінде старовинна, хоча й здається радянською.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Камін у бібліотеці.

Окремо слід згадати каміни і грубки, яких у будинку багато. Всі дуже красиві і різні, деякі – справжні витвори мистецтва. Каміни оздоблені різьбленням, кованими решітками, грубки обкладені фігурними кахлями з поливою різного кольору і позолотою. Збереглися тут навіть старі радіатори у великій залі.

Звичайно, багато втрачено, а багато з того, що збереглося, виглядає дуже погано. Але, знов же, в переважній більшості українських маєтків не лишилося взагалі нічого старовинного. Тому ходити всередині шарівського палацу дуже цікаво, він здається справжнім житлом, а не музеєм.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Сходи.

Атмосфера тут як у якомусь старовинному англійському будинку вікторіанської епохи. Усього в палаці 26 кімнат та 3 зали.

Навколишня територія заслуговує на особливі відгуки. Сам будинок розташований на невеликому узгір’ї, і від парадного входу можна спуститися вздовж мальовничих кам’яних терас до ставка. Зараз ставок брудний, зовсім зелений, захаращений, але все одно романтичний. А потім від ставка знов піднімаєшся крізь хащі по доріжці до алей зі струнких лип, які посаджені у три рівні ряди. З усіх боків будинок оточений парком, який до сих пір, не дивлячись на захаращеність, зберіг ознаки регулярності.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Липові алеї.

По території маєтку розкидані різні допоміжні споруди, які всі виконані в єдиному стилі відповідно до стилю головного будинку: готичні брами, готичні сторожові будки. Альтанки, стайні, житло прислуги. Цікаво, що протягом існування санаторію його персонал жив у цих спорудах. А в одній зі стаєнь ще досі діє шарівське поштове відділення.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст. Колишня стайня. Зараз шарівське поштове відділення.

Знаєте, якщо б все це відродити так, як це роблять у Німеччині, це було б таке туристичне місце, яке б перевершило багато українських туристичних місць. От подивіться старе фото.

Шарівка. Старе фото.

Ми розуміємо, що цього не може бути, тому що в нашій країні прецедентів повної реставрації такого грандіозного об’єкту немає. Тому зараз основним завданням є навіть не відновлення, а хоча б збереження того, що залишилось. Але поки що жодних рухів у бік відродження ми в палаці не помітили.

Ви можете знайти величезну кількість статей про маєток та про історію його створення, про барона Кьоніга, про те, що тут збереглося, а що назавжди втрачене. Ми вирішили вкотре не повторюватися, тому що головне – не прочитати про красу, а побачити її.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

Смт Шарівка розташоване в Богодухівському районі Харківської області. Ми відвідували її з одноденним туром, який придбали в одній з харківських турфірм. Радимо і вам скористатися таким одноденним туром, який включає огляд не тільки Шарівки, але і залишків садиби у Старому Мерчику, колишньої садиби Наталіївка з неймовірною церквою Спаса, а також Краснокутського дендропарку. Коштують такі тури зовсім недорого, продаються у будь-якій харківській турфірмі. Самотужки ви за однин день стільки визначних місць не відвідаєте.

Шарівка. Маєток барона Леопольда Кьоніга, 1 пол. ХІХ – поч. ХХ ст.

Травень 2016

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *