Дернів

Дернів

Є на Львівщині багато дерев’яних церков, які сміливо можна назвати справжніми архітектурними шедеврами. Багато з них останнім часом залишилися нікому непотрібними через те, що їм на зміну прийшли нові кам’яні, але позбавлені смаку храми. Та вони місцевому населенню чомусь більше подобаються, ніж старенькі церківки з нетривкого дерева. Ось і стоять ці стародавні шедеври пустками, тихо гинучи.

Дернів. Церква Микити, 1666.

Ось і у селі Дернів, що недалеко від Кам’янки-Бузької, є така церква. Коли ми її побачили, то були у захваті: настільки у неї довершені форми і пропорції! Це дійсно рідкісної краси храм. Маленький (13,5 м. х 6,3 м) та пропорційний.

Церква Микити була зведена у 1666 році. Останнього разу храм реставрувався у 1977 році. З тих пір багато води втекло, в тому числі й крізь дах церкви. Стан її жахливий, ґонт на стрісі попровалювався, а дірявий дах для старих храмів – це найбільша біда.

Наразі дах церкви накрили якоюсь клейонкою. Це, звичайно, трошки призупиняє попадання вологи всередину, але таке рішення проблеми руйнації храму просто смішне і сумне одночасно.

Дернів. Церква Микити, 1666.

Уточнення. У 2018 році церква була повністю відреставрована. Тепер вона виглядає як нова копійка.

Ще у селі є костел 1930 року та будівля старої школи.

Що стосується історії села, то ми не змогли знайти нічого, крім коротеньких відомостей з Географічного словнику Польського Королівства 1880-1914 рр. Там, зокрема, йдеться, що Дернів – це село у повіті Кам’янки-Струмилової (так до 1945 називалася Кам’янка-Бузька), на річці Сосновець (притоці Бугу), у лісовій піщаній та болотистій місцевості. Населення села: римо-католиків 86, греко-католиків 625, євреїв 12. Є однокласова школа і позичкова каса з фондом 1159 злотих. Власник села граф Кароль Мієр. До речі, він був депутатом Галицького сейму. Родина Мієрів володіла Дерновом з початку ХІХ ст.

Ось і всі відомості. Небагато. Хотілося б знати більше про історію цього села, а особливо Микитинської церкви, яка є справжнім скарбом України.

Доїхати до Дернова громадським транспортом можна так: зі Львова, з автостанції №2 сісти на маршрутку до Кам’янки-Бузької. Виходити на трасі біля вказівника на Дернів, йти пішки до села прямою дорогою хвилин 15.

Травень 2015

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *