Свірж

Свірж

Свірж. Замок, XV ст.
Свірж – це невеличке село у Перемишлянському районі Львівської області з невеликою кількістю жителів (бл. 800) та з великою кількістю років історії (вперше згадується у 1427 році).

А Свірзький замок, безумовно, один з найкрасивіших в Україні. Тішить, передусім те, що споруда достатньо добре збереглася (звичайно ж, ззовні), що зустрічається не так вже часто.

Краси та мальовничості замкові надає те, що розташований він у надзвичайному місці: на узгір’ї на березі озера. Коли під’їжджаєш до нього, то не можна погляду відвести. До речі, під’їхати до замку можна таким чином: з АС-5 у Львові (розташована у районі з романтичною назвою ДБК) їдуть автобуси у бік Перемишлян. Сідайте в автобус і їдьте хвилин сорок, поки не упізнаєте власне сам замок (звичайно упізнаєте за фотографіями з нашого сайту). Виходите на зупинці біля костелу і йдете зручною дорогою до замку.

Свірж. Замок, XV ст.
До речі, по дорозі зустрінете ще одну дуже красиву пам’ятку – костел Успіння Пресвятої Богородиці, побудований у 1546 році у стилі ренесанс. Від костелу до замку колись вів підземний хід, але ми можемо спокійно пройти верхом.

Праворуч від замку збереглися залишки оборонної вежі, збудованої ще у 1484 році. Ну, зрозуміло, що сам замок був збудований тоді ж, хоча до нас дійшов, як і більшість настільки давніх пам’яток, у сильно перебудованому вигляді.

Перебудов замок зазнавав неодноразово: у 1530 році (про це свідчить напис над одній з брам), після татарської і турецької навал протягом XVII ст. (звичайно, тоді замок сильно постраждав), у ХІХ та ХХ століттях після пожеж. У 70-х роках ХХ століття замок «знімався» у кіно про Боярського-д’Артаньяна.

Свірж. Замок, XV ст.
Зараз, як було вже сказано вище, замок ззовні виглядає дуже пристойно. Але тільки здалеку. На жаль, замок був зачинений, і у середину неможливо було потрапити. Хоча відчувалося, що там хтось невидимий копирсається. Мабуть, будівельники вкотре перебудовують замок за смаком нового власника. Кажуть, що він проданий у приватне володіння. Сподіваюся, що його все ж таки не обнесуть п’ятиметровим парканом з колючим дротом та бультер’єрами. Хоча у нашій країні все можливо. Такий сценарій навіть найбільш вірогідний. На жаль.

Це ми кажемо до того, що час поспішати вам до Свіржа, тому що є варіант, що не вдасться його побачити зблизька. Багато втратите. Правда.

Серпень 2008

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *