Борислав

Історія Борислава

Сучасний Борислав знаходиться на території старовинних поселень: Борислав, Баня Котівська, Губичі, Мразниці, Тустановичі (назва від Тустані), які від другої пол. XIX ст. швидко розбудовувалися і на початку ХХ ст. злилися в одне місто.

Перша писемна згадка про Борислав міститься у грамоті польської королеви Ядвіги від 19 березня 1387 р.

За першим поділом Польщі (1772) Борислав у складі Східної Галичини потрапив до складу Австрії.

Від сер. XIX ст. Борислав став відомим промисловим центром видобутку та переробки нафти, озокериту і газу.

Бориславське родовище озокериту, що розпочало роботу у 1853 р. завдяки львівському промисловцю Роберту Домсу, – одне з найбільших у світі за запасами та рівнем видобутку. Домс співпрацював з львівським аптекарем, винахідником нафтопереробки у Галичині і світі Яном Зегом.

У другій пол. XIX ст. бориславський озокерит було використано для ізоляції першого трансатлантичного телеграфного кабелю між Європою і США.

У 1861 р. видобуток нафти відбувався за допомогою свердловин, пробурених Домсом. Промислова розробка бориславського нафтового родовища розпочалася у 60-х рр. XIX ст., досягла апогею 1909 р. і становила 5% світового видобутку нафти.

У 1873 р. у Бориславі було 12000 ям-криниць (так звані «дучки»), з яких видобутком нафти і озокериту займалися 75 великих та 779 малих підприємств, де працювало 10500 робітників.

31 грудня 1872 р. у Бориславі введено в експлуатацію залізницю.

Постановою Ради Міністрів Польщі від 20 травня 1930 р. до Борислава були приєднані навколишні поселення, що утворили сучасний Борислав, а 26 липня 1933 р. формально затверджені нові міські права.

У 1939 р. місто, разом з усією Галичиною, увійшло до складу СРСР.

Зараз Борислав є містом обласного підпорядкування. Розташований на півдні центральної частини Дрогобицького району на річці Тисмениця. На сході межує з містом Трускавець, на півночі з селом Попелі та на заході з селом Опака. До складу Бориславської міської ради входить також бальнеологічний курорт смт Східниця.

Перспективи розвитку Бориславського родовища пов’язані з пошуками нафти на глибині понад 3000 м, впровадженням нових методів збільшення нафтовіддачі порід. Сьогодні нафта, яка добувається в Бориславі, надходить на Дрогобицький нафтопереробний завод, нафтовий газ – на Бориславський газопереробний завод.

Звіт про відвідини Борислава

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *