Стрий

Наша подорож до Стрия (29.04.2007)

стрий
стрий
Стрий вразив неочікувано великою кількістю чудової архітектури. В Інтернеті про це було обмаль інформації і тому заїзд до міста через нестачу часу у нас не планувався. Але все ж таки ми вимушені були заїхати сюди, і тут раптом зрозуміли, що наші сподівання встигнути побачити усе цікаве за півтори години виявилися марними. Але все ж таки дещо вдалося оглянути. Запам’яталися старовинні будиночки на вулицях Народній, Стецька, Замковій, площі Ринок. Центральною «авеню» Стрия є вулиця Шевченка. На ній розташовані різні установи, магазини.
стрий
стрий
Середмістя – це царство сецесії. Тут збереглося багато будинків кін. ХІХ-поч. ХХ ст., коли у Австро-Угорщині панував саме цей вишуканий стиль. Також радимо прогулятись вуличкою Івана Франка, яка забудована чудовими особняками. У Стрию, до речі, дуже добре представлена “гуцульська сецесія” з її черепичними дахами, схожими до стріх гуцульських дерев’яних церков.

Головною окрасою міста є костел Пресвятої Діви Марії, зведений ще у 1425 р. Зверніть увагу на правий бічний фасад цього храму – не Нотр-Дам де Парі, але теж дуже непогано і вишукано. Та й горгульї на фасаді тут є.

стрий
стрий

У місті є ще декілька культових споруд. Наприклад, церква Успіння Пресвятої Діви Марії (1836), яка колись була францисканським костелом. А на майдані Йосипа Сліпого розташована церква Благовіщення (церква на Ланах) початку ХХ ст. На вулиці Крушельницької, що неподалік вокзалу, височить ще одна помітна міська вертикаль – церква Cвятого Архістратига Михаїла (кін. ХІХ ст.), яка теж колись була костелом, але вже серафітським.

Біля церкви Михаїла красується колишній будинок товариства “Сокіл”, який зараз є будинком культури.

Однією з найкрасивіших будівель міста є Народний дім (1901), розташований на вулиці Народній. Він має дуже цікаву історію. На його сцені виступали Соломія Крушельницька, Микола Садовський, Марія Заньковецька та інші видатні артисти.

стрий
стрий

У 1918-1922 рр. тут діяв професійний театр. У різні часи в Народному домі розміщувалися різні просвітницькі та культурницькі українські організації.

А найцікавішим пам’ятником міста є монумент-триптих Шевченкові-Франкові-Лесі на майдані Незалежності. Хоча і сучасний, але дуже оригінальний, зроблений з художнім смаком.

У місті діють декілька музеїв, які, на жаль, ми не встигли відвідати, тому залишимо розповідь про них на наступний раз. Ну і не можемо не згадати, що Стрий – українська столиця секонд-хенду (це ми його назвали). Тут дуже багато великих і маленьких “Б/Утіків”, які можна знайти на кожній вулиці.

стрий
Стрий. Старовинний будинок на проспекті Чорновола.
На жаль, оббігли ми Стрий дуже швидкими темпами і можливо, що багато цікавого упустили. Але ж, як завжди, сподіваємося на повернення, тому що місто вимагає найприскіпливішої уваги та більш докладної, ніж ця, розповіді.

Р.С. Між іншим, в місті ростуть магнолії. Ми, на жаль, попали не в сезон, і це все, що залишилося від квітів.

Квітень 2007

Фотогалерея Стрия

Історія Стрия

Готелі Стрия

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *