Галерея Житомира 2009
Ці фотографії були зроблені 17 травня 2009 р. На цей раз ми відкрили для себе багато нового у Житомирі.
Почнемо з сумного. Житомир, на жаль, не є винятком, і у ньому також є декілька архітектурних пам’яток, які волають про допомогу. До того ж, це пам’ятки дуже високого рівня.
Наприклад, каплиця Святого Миколая, яка була побудована на місці древнього католицького костелу у XVIII ст. За радянських часів каплиця була перепрофільована під клуб. Зараз – суцільна руїна.
Поруч з каплицею, на території товариства сліпих, стоїть Покровська церква ХІХ ст. Вхід на територію УТОС закритий, але якщо попросити, то пустять. Стан церкви – жахливий, з усіх боків до неї прибудовані якісь потворні конструкції.
Ну як чергового разу не запитати: якщо це не потрібно владі, то чому сама церква (незалежно від конфесії) будує багато нових храмів, позбавлених художнього смаку, замість того, щоб відтворювати старі, які мають архітектурну цінність і вікову історію духовних осередків. Як можна дивитися на руйнацію святині з байдужістю? Мабуть, і у церкви нічого святого не залишилося…
Попередні дві пам’ятки мають ще більш-менш збережений стан, і з них може щось ще буде. А наступна памятка – келії єзуїтського монастиря (1724) – є просто величезною купою цегли. Біля руїн було помічено горду табличку з написом, що її «законсервовано». Але жодних ознак консервації помічено не було.
Проте є у Житомирі декілька культових споруд, які збережені достатньо добре, хоча такої архітектурної цінності, як вищеописані, вони й не мають.
Зверніть увагу на церкву старообрядців. Ми побували на службі. Це щось! Зовсім не те, що звична православна церква. Просто як на 500 років назад потрапляєш!
Крім цих храмів, є у місті ще старовинна церква Святого Ісакія на Вільському цвинтарі, але через те, що вона зараз вся у риштованні, не розміщуємо її тут, проте є цікаві фото з самого цвинтаря.
Хоча Житомир сильно потерпів під час Другої світової війни, все ж таки у місті залишилося декілька цікавих громадських споруд. Найвідоміша з них – водонапірна вежа кін. ХІХ ст. – символ Житомира.
І наостанок подаємо хрестоматійні житомирські місця, які вже є у нашій галереї 2006 року.
П.С. Житомирські метаморфози. У такому випадку думаєш: чи то спотворили пам’ятку архітектури, чи подякувати, що не зруйнували зовсім.

Травень 2009

