Судак

Історія Судака

IV ст. до н.е. – На території сучасного Судака виникло поселення таврів.

Поч. ІІІ ст.н.е. – На місці Судака існувало аланське поселення.

212 р. – Була побудована фортеця з назвою Сугдея.

VII-VIII ст. – Судак, відомий як Сугдея, підпорядкувався хазарам. Це був великий торговельний центр зі зручною, добре захищеною бухтою, що була гаванню.

Населення міста складали в основному алани та греки.

ІХ-ХІ ст. – Судак стає великим морським портом, населення підтримувало торгові та культурні зв’язки з Київською Руссю, Візантією. У давньоруських джерелах згадується під назвою Сурож.

989 р. – Після взяття Херсонесу військами київського князя Володимира Крим входить до сфери торгових інтересів Київської Русі, а пізніше – найближчих до неї князівств.

ХІ-ХІІ ст. – Велику роль у житті Судака відігравали половці, які брали данину з міста.

ХІІ-поч. ХІІІ ст. – Судак (Сугдея) сягнув найбільшого розквіту та багатства. Арабський історик Ібн-аль-Асир писав про Сугдею як про знамените на весь світ багате торгове місто. Судак був на той час міжнародним торговельним портом. До нього приходили судна з Київської Русі, західних країн, звідси вони йшли до Північної Африки, Малої Азії, Індії, Китаю. Сюди привозили англійські та французькі тканини, жіночі прикраси, ювелірні вироби. З Індії надходили кашемірові тканини, коштовне каміння, східні прянощі, з Китаю – шовк.

Поч. ХІІІ ст. – Судак став торговою факторією венеціанців. За італійців Судак звався Солдайя.

1223 р. – Судак підпав під перший напад монголо-татар, які переслідували розбитих ними половців через Перекопський перешийок увірвалися до Криму та рушили до Судака. Місто було взяте відразу і повністю пограбоване.

1239 р. – Через 16 років орди монголо-татар знов з’явилися під стінами Судака. Місто було знов пограбоване і спалене. Але тепер орди хана Батия та його наступників осіли в Криму, заснували Кримський юрт, який увійшов до складу Золотої Орди. Судак стає улусом Золотої Орди та керується намісником хана. Місцевих мешканців обклали непомірною даниною, яку відвозили до хана.

1365 р. – Відносна самостійність Судака припинилася, коли генуезці захопили місто з усією його округою (18 селищ). У цей час побудована потрійна лінія оборони міста.

1398 р. – Орди хана Ногая, раптово напавши на Сугдею, вирізали її мешканців та спалили місто.

1449 р. – Виданий «Статут генуезьких колоній», на основі якого відбувалося керівництво Солдайєю. На чолі міста та підпорядкованих йому поселень став консул, який щорічно призначався генуезьким урядом.

1475 р. – Судак зруйнований турками, які окупували його кримське узбережжя.

ХVI-XVIII ст. – Судак – окружне місто Кримського ханства.

1771 р. – Судак взятий російськими військами.

1783 р. – Судак разом із Кримом увійшов до складу Росії.

ХІХ ст. – Судак – заштатне поселення Феодосійського повіту Таврійської губернії.

1900 р. – Шампанське, виготовлене у Новому Світі під Судаком, на всесвітній дегустації шампанських вин у Парижі отримало найвищу нагороду – Кубок Гран-прі.

1929 р. – Судак віднесений до поселень міського типу.

1 листопада 1941 р. – 13 квітня 1944 р. – Окупація Судака німецькими військами.

1963 р. – Населення Судака складає 4,7 тис. осіб.

1975 р. – У Судаку мешкало 12,1 тис. осіб.

1982 р. – Судак віднесений до категорії міст.

1990 р. – Населення міста складало 15,8 тис. мешканців.

Зараз – Судак центр великого курортного регіону Південно-Східного узбережжя Криму. У місті мешкає приблизно 15 тис. осіб.

Фотогалерея Судака

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *