Кременець

Історія Кременця

Перша письмова згадка – 1227 р. (пов’язана з битвою Данила Романовича з угорським королем). Узимку 1240-1241 рр. Кременець першим в Європі вистояв перед ордами Батия. Після загибелі у 1340 р. Галицько-Волинської держави Кременець переходив з рук в руки від Великого князівства Литовського до Польщі та Угорщини. У 1382 р. литовські князі встановили тут свою владу остаточно. На початку XV ст. у місті перебував зі своїм двором великий литовський князь Вітовт.

У 1438 р. Кременець отримав магдебурзьке право.

У І третині XV ст. місто стало центром Кременецького повіту. Наприкінці XV ст. місто на деякий час занепало. А у 1569 р. разом із землями, що перебували під владою Литви, Кременець увійшов до складу Речи Посполитої.

У першій пол. XVІІ ст. місто стає важливим культурним осередком. У 1606 р. тут виник францисканський монастир, відродилося чернече життя у Спаському монастирі. У 1633 р. з’явився православний Богоявленський монастир, діяло братство. При монастирі діяли школа, друкарня і шпиталь.

Восени 1648 р. Кременецький замок впав під натиском повстанців Богдана Хмельницького. У результаті постійних воєн ІІ пол. XVІІ ст. місто занепадає.

У 1795 р. після третього поділу Речі Посполитої Кременець відходить до Росії і стає центром Кременецького повіту. У 1805 р. тут відкрито гімназію, яку у 1819 р. реоганізовано на Волинський ліцей, який стає найавторитетнішим центром освіти і науки на Правобережжі.

Після поразки польського повстання 1830-1831 рр. замість польської мови у державних установах запровадили російську, Литовський статут замінили російським законодавством, закрили Волинський ліцей та францисканський і василіанський монастирі. І Кременець стає звичайним російським провінційним містом. В економічному відношенні місто стає поселенням дрібних ремісників та крамарів, переважно євреїв.

Під час І Світової війни Кременець знаходився у прифронтовій смузі, а у 1916 р. тут була одна з важливих ділянок операції, відомої як Брусиловський прорив.

За Ризьким договором у 1921 р. Кременець опиняється у складі Польщі. А у 1939 р. – у складі СРСР.

Зараз у Кременці мешкає бл. 21,5 тис. мешканців.

Фотогалерея Кременця

Фотогалерея Кременецьких цвинтарів

Фотогалерея Кременецького ботанічного саду

Розповідь про наші подорожі до Кременця

Готелі Кременця

Ще до вашої уваги нотатки про Кременець у наших розповідях про подорожі на Тернопілля у 2005 та 2006 роках.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *