Чортків

Чортків

Чортків. Костел Св. Станіслава, поч. ХХ ст., арх. Ян Сас-Зубжицький.

Чортків – районний центр у Тернопільській області з населенням близько 30 тис. мешканців (друге за кількістю населення місто в області після Тернополя). Місто розташоване на берегах річки Серет, є залізничною станцією.

Чортків отримав права міста (магдебурзьке право) у 1522 р.

Місто багате на цікаві та надзвичайно цінні пам’ятки архітектури:

– Замок Гольських (поч. XVII ст.) – проста споруда, яка, між тим, збереглася майже повністю.

– Костел Святого Станіслава (XVII, XX ст.) – один з найкрасивіших костелів України. Був створений на початку ХХ ст. на місці старого оборонного домініканського костелу, який вже не вміщував усіх вірян. Зараз є одним з найпомітніших храмів України у псевдоготичному стилі.

– Дві церкви, які належать до найцінніших зразків дерев’яного храмового зодчества України: Успенська (1684) та Вознесенська (1717).

– Єврейські пам’ятки: дві синагоги (2 пол. XVIII ст. та поч. ХХ ст.), а також залишки трьох єврейських цвинтарів – кіркутів. У “Новій синагозі” перед Другою світовою війною проводили богослужіння головні рабини Відня та Парижу.

– Ратуша (1905-1908) та торгові ряди. Ратуша є зразком нетипової для Галичини фахверкової будівлі, що робить її схожою на німецький будинок.

– Церква Покрови (поч. ХХ ст.) – проста будівля, з якою пов’язаний цікавий випадок. У 1944 р. на подвір’я церкви влучила німецька бомба, яка зруйнувала все навколо, у тому числі і капличку. Церква залишилася неушкодженою. У цей час біля каплички молився радянський солдат, якого навіть не поранило. На подвір’ї церкви є джерело.

– Старовинна міська забудова австрійського періоду у стилі сецесії.

У Чорткові народилася Катерина Рубчакова (1881-1919) – видатна українська співачка-сопрано, “примадонна театру Галичини”. У 1981 р. за рішенням ЮНЕСКО відзначалвся столітній ювілей співачки.

Також у Чорткові народився Карл-Еміль Францоз (1848-1904) – австрійський письменник, автор повісті “Євреї Барнова”, у якій відобразилися дитячі спогади та враження письменника від життя у Чорткові, який він назвав вигаданою назвою Барнов. Батько Францоза був першим євреєм Галичини, який отримав вищу освіту.

Уродженцем Чорткова був Саша Блондер (Андре Блондель, 1909-1949) – польсько-французький художник-авангардист єврейського походження, який здобув великого визнання у Франції, але, на жаль, майже невідомий в Україні.
Галерея Чорткова
Готелі Чорткова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *