• Диканька, млин біля Миколаївської церкви.
    Полтавська область

    Полтавська область

    Полтавська область утворена в 1937 році. Територія області – 28,8 тис. кв. км. (4,8% території країни), кількість населення – 1,44 тис. мешканців (3,37% населення країни). В області 25 районів, 15 міст, 21 селище, 1826 сіл. Найбільш цінними архітектурними спорудами Полтавської області є культові споруди XVIII ст. ДиканькаЛубниМгарПолтаваІсторія Полтавщини

  • Полтава. Хрестовоздвиженський монастир, XVII-ХІХ ст. Заснований у 1650 р. за ініціативою і коштом Мартина Пушкаря, Івана Іскри, іншої козацької старшини та міщан Полтави із дозволу Київського митрополита Сильвестра Косова. Монастир працював до 1923 р., після чого в одному з його приміщень був влаштований клуб для поселення залізничників (Червоний Шлях), інше було віддано Полтавському губернському архіву. У 1930-х рр. тут розміщувалася Полтавська дитяча трудова колонія НКВС. В кінці 1930-х рр. келії та інші приміщення передані Полтавському педагогічному інституту під гуртожитки, їдальню тощо. Відроджений у 1990 р.
    Полтава

    Полтава

    Полтава – обласний центр (308 тис. жителів) на берегах р. Ворскли. Вперше згадується (як Лтава) у 1174 р. Під час Північної війни (поч. xviii ст.) околиці Полтави були місцем, де відбувалися ключові події. Архітектурна спадщина Полтави надзвичайно цікава. Заслуговує на увагу ансамбль адміністративних споруд початку ХІХ ст. на Круглій площі, а також ансамбль Хрестовоздвиженського монастиря (XVII-XVIII ст.)Історія ПолтавиГалерея ПолтавиГотелі Полтави

  • Диканька, Миколаївська церква, 1794, арх. М. Львов. Зберігся дубовий іконостас 1852 р. Храм є родинною усипальницею Кочубеїв. За легендою, саме в цій церкві відспівували панночку з гоголівського "Вія".
    Диканька

    Диканька

    Диканька – районний центр (7,7 тис. жителів), розташований в долині р. Ворскла. Перша писемна згадка – 1658 р. Селище прославлене у творах Миколи Гоголя. У Диканьці збереглися надзвичайно цікаві культові споруди XVIII ст. – Троїцька та Миколаївська церкви.Історія ДиканькиГалерея ДиканькиЗвіт про подорож до Диканьки (05.01.07)

  • Диканька, Троїцька церква, 1780, арх. Орлов. Під церквою знаходився склеп П. Кочубея та його дружини. За легендою, саме у цій церкві гоголівський коваль Вакула намалював на стіні чорта.
    Диканька

    Звіт про подорож до Диканьки (05.01.07)

    Хоча ми сучасні люди і не очікували побачити в Диканьці чортів, коваля Вакулу та інших персонажів з творів мого улюбленого письменника, але все ж таки, коли їхали до Диканьки, відчувався якийсь душевний трепет. А раптом… Ні, нічого дивного не сталося. Може тому, що то було п’яте січня, а не шосте. А може з інших причин. Не знаю. Хоча гоголівських персонажів ми і не зустріли, але ж свідки давніх подій все ж таки в Диканьці залишились. Це – чудові пам’ятки архітектури. Але про все по порядку. Спочатку про те, як доїхати. Автобуси на Диканьку йдуть з АС-2, що в Полтаві (знаходиться на вул. Шевченка). Їхати десь хвилин 40. У Диканьці ми…

  • Диканька

    Історія Диканьки

    Диканька – селище міського типу, районний центр, розташований на правобережжі річки Ворскли за 29 км на північ від Полтави. Походження назви селища пов’язують з тією обставиною, що раніше Диканька була оточена густими лісами з віковими дубами, які надавали цій місцевості дикого вигляду. Існують також твердження, що ця назва походить від прізвища першого поселенця – Диканя. На території сучасної Диканьки виявлені сліди трьох поселень ранніх скіфських часів, які існували тут ще в VII-VI ст. до н.е. Вперше у письмових джерелах Диканька згадується у 1658 р., коли поблизу неї стався бій між загонами полтавського полковника Мартина Пушкаря і військами гетьмана Івана Виговського. Через десять років на тому ж полі відбулась ще одна…

  • Полтава

    Історія Полтави

    Полтава – обласний центр, який знаходиться на високому лівому березі річки Ворскла, лівого притоку Дніпра. Археологічні дослідження свідчать про те, що на території сучасної Полтави люди мешкали ще 15 тисяч років тому. У VI-V ст. до н.е. на цій території проживали скіфські племена. У VII-XIII ст. тут мешкали слов’янські племена сіверян. Археологи кажуть про безперервне проживання людей у Полтаві аж до рубежу VIII-IX ст. Перша письмова згадка про літописну Лтаву відноситься до 1173 р. (Іпатіївський літопис). Назва міста поступово змінювалася: Лтава – Олтава – Полтава. Дослідники вбачають можливі значення цієї назви як похідні від слов’янських слів “огорожа”, “огороджене тином місце”, і пов’язують із давньоруською традицією найменування поселень за ім’ям найближчої…

  • Диканька, Миколаївська церква, 1794, арх. М. Львов. Зберігся дубовий іконостас 1852 р. Храм є родинною усипальницею Кочубеїв. За легендою, саме в цій церкві відспівували панночку з гоголівського "Вія".
    Історія Полтавщини

    Історія Полтавщини

    Освоєння земель території сучасної Полтавщини припадає на добу стародавнього кам’яного віку – пізнього палеоліту (35-11 тис. р. до н.е.). На цей час місцеве населення вже досягло відносно високого рівня обробки каменю для виготовлення знарядь праці, воно займалося збиральництвом та колективним полюванням, згодом – землеробством, скотарством і рільництвом. На початку нашої ери Полтавщина входила до земель розселення стародавніх східнослов’янських племен. Унаслідок археологічних досліджень знайдені залишки їх поселень та пам’яток матеріальної культури. Проте на території області зустрічаються сліди перебування неслов’янських народів. За часів Київської Русі територія Полтавщини входила до складу Переяславської землі, яка пізніше стала князівством. Вона була заселена племенами сіверян і полян. За великого князя Володимира Святославовича (980-1015) на території краю…

  • Мгар. Памятник "Голодомор-33"
    Мгар

    Мгар

    Мгар – це село у Лубенському районі Полтавської області. Відоме воно завдяки тому, що тут розташована одна з найбільш шанованих святинь України – Спасо-Преображенський Мгарський монастир. Мгарський Спасо-Преображенський монастир заснований видатним церковним діячем Ісаєю Копинським у 1619 р. коштами княгині Раїни Вишневецької. Здобувши блискучу освіту в православних учбових закладах князів Острозьких, Копинський зовсім молодим був пострижений у ченці Києво-Печерської Лаври. Чотирнадцять років провів він у молитвах у Антонієвих печерах. А потім отець Ісая став ігуменом Густинського монастиря, очолював Київське Богоявленське братство, брав участь у створенні Києво-Могилянської академії. Саме йому Раїна Могилянка-Вишневецька (двоюрідна сестра Петра Могили, дружина власника величезних феодальних володінь по обох берегах Дніпра київського каштеляна Михайла Вишневецького, мати Яреми…