Урицькі скелі. Тустань

Урицькі скелі. Тустань

Урицькі скелі. У ІХ-ХІІІ тут існувала давньоруська фортеця Тустань, яка була важливим оборонним та митним пунктом.
Поблизу невеликого села Урич, що у Сколівському районі, на лівому боці долини річки Стрий розташовані мальовничі Урицькі скелі. Складаються вони з трьох груп каменів-пісковиків: Гострий Камінь, Жолоб та Камінь.

Остання група скель, тобто Камінь, є найбільш відомою. А відома вона завдяки тому, що у ІХ-ХІІІ ст. тут існувала давньоруська фортеця Тустань, яка була прикордонним сторожовим та митним пунктом.

Поселення біля Урича існували набагато раніше. Ще у І тисячолітті до н. е. тут було язичницьке святилище фракійців гальштатської культури епохи бронзи.

Давньоруська фортеця Тустань була збудована білохорватською племінною знаттю і існувала з другої половини IX до середини XIII ст. Вона була важливим стратегічним пунктом і входила до єдиної системи Карпатської лінії оборони південно-західних рубежів Київської Русі.

Під час навали хана Батия 1241 р. Тустань була зруйнована. У грамоті папи Боніфація ІХ від 15 травня 1390 р. Тустань згадується як прикордонна фортеця, через яку експортували сіль, видобуту в Дрогобичі та околицях.

З часу захоплення поляками Тустань належала державі, а згодом переходила у власність польських магнатів і шляхти. Збереглася дарча королівська грамота 1539 р., за якою король дарує фортецю М. Бліцинському, який продає її у 1541 р.

Остання відома письмова згадка про фортецю датована 1565 р.

У ХХ ст. Тустань була знаковим місцем у національних визвольних змаганнях. У 1918 р. на честь проголошення ЗУНР на Камені було викарбовано велику лілію, а на ній – тризуб. У часи визвольної боротьби 1940-1950-х рр. поблизу Каменя, в урочищі Погарці, розташовувалися криївки вояків УПА з куреня «Бойки» ім. Богдана Хмельницького. У 1947 р. на Камені був викарбуваний тризуб, а 1 листопада 1987 р. піднятий синьо-жовтий прапор.

Урицькі скелі. У ІХ-ХІІІ тут існувала давньоруська фортеця Тустань, яка була важливим оборонним та митним пунктом.
Зараз на скельній групі Камінь збереглися виявлені під час досліджень 1971-1978 рр. близько 4000 пазів і врубів, зроблених у скелі. На території дитинця було знайдено багато артефактів: бойові сокири, прикраси, наконечники стріл для луків та арбалетів. Крім того, залишились рештки штучного муру, склепіння, печери, сходи, підскельні коридори, криничка і дві цистерни для води.

На основі залишків здійснено графічну реконструкцію міста-фортеці Тустань. Структура наскальної забудови, наземні оборонні стіни висотою 15 метрів, п’ятиповерховий житловий комплекс XIII ст. з висотою поверхів 3,5-4 метри, складна система водозабезпечення (криниця, довбана в скелі, та дві цистерни) свідчать про високий рівень давньоруської будівельної техніки.

У 1994 р. тут був створений Державний історико-культурний заповідник «Тустань». Наскельну фортецю «Тустань» занесено до переліку визначних пам’яток історії та культури, які потребують першочергового відтворення. У селі Урич діє музей історії міста-фортеці Тустані (працює щодня, окрім понеділка та вівторка).

Доїхати до Урича можна автобусом зі Стрия. Також до заповідника організовуються численні екскурсії, зокрема, з Трускавця їх привозять кожного дня з десяток. Біля заповідника місцевими підприємцями організовано торгівлю «карпатськими» сувенірами китайського виробництва та стравами місцевої кухні. Радимо відвідати джерело з цілющою водою неподалік, біля якого зведена капличка.

Липень 2008

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *