Стрий

Історія Стрия

Стрий. Костел Діви Марії, 1425.
Стрий виник на березі річки Стрий і взяв назву цієї річки, притоки Дністра. Назва річки походить від поєднання звуків “стр”, що з прадавніх часів означає “протічна вода”.

Перша письмова згадка про Стрий припадає на 1385 р. У 1387 р. польський король Владислав Ягайло подарував Стрийщину своєму братові Свидригайлові. У той час Стрий вже був значним економічним і адміністративним осередком. Поступово місто було оточено земляним валом і частоколом.

У 1431 р. Стрию надане магдебурзьке право. Керував справами міський магістрат на чолі з бургомістром.

У 1523 р. Стрий був знищений татарами. Для оборони від набігів у місті у ХVІ ст. побудований замок. Як оборонна споруда він проіснував до ХVІІІ ст.

У часи середньовіччя Стрий знаменитий як торговий центр. Це спричинило розвиток ремесел. В місті виникають і діють цехи кушнірів, гончарів, ткачів, шевців. Мешканці передмістя Стрия займаються сільським господарством.

У середині ХV ст. серед населення Стрия переважають українці. У місті в ті часи було 5 українських церков і 4 братства, діяли братські школи. У 1634 р. Стрий був знищений ще одним спустошливим набігом татар.

Великий вплив на життя Стрия мала визвольна війна під проводом Богдана Хмельницького. У 1657 р. козацьке військо прибуло до міста для об’єднання з полками угорського князя Д. Ракоці.

Внаслідок поділу Польщі у 1772 р. Стрий разом із усіє Галичиною потрапляє від владу Австрії. Під впливом революційних подій 1848 р. в Європі у Стрию активізується українська інтелігенція і утворює окружну Руську Раду.

У 1872-1875 рр. у Стрию будують залізницю. У місті створюються і діють паровозоремонтні майстерні, деревообробні підприємства, фабрика сірників “Ватра”, підприємства для виготовлення і обладнання нафтодобувної промисловості.

Стрий. Лютеранська кірха, поч. ХХ ст.
Громадське життя українців Стрия пожвавлюється під кінець ХІХ ст. В місті створюються товариства “Руське касино”, “Підгірська Рада”, “Міщанська бесіда”, а у 1892 р. – філія товариства “Просвіта”. У 1901 р. на народні кошти у місті будується Народний дім. Активізація громадського і політичного життя міста відбувається під впливом діяльності д-ра Є.Олесницького, о.О.Бобикевича та о.О.Нижанківського.

З початком І світової війни у Стрию формується Легіон УСС. З вересня 1914 р. тут приймають присягу Українські Січові Стрільці.

З жовтня до травня 1915 р. Стрий перебуває під окупацією російської царської армії. 31 травня 1915 р. Стрий знову потрапляє під австро-угорське панування, яке триває до листопада 1918 р.

1 листопада 1918 р. у Стрию відбувся збройний переворот. У місті встановлюється влада ЗУНР. Українське врядування тривало до 19 травня 1919 р., після чого Стрий захоплюють польські війська.

За результатами підписання Ризького договору у 1921 р. Стрий у складі Західної України підпадає під владу Польщі.

17 вересня 1939 р. за німецько-радянською змовою Західна Україна (і Стрий у її складі) приєднана до Радянського Союзу. Радянська окупація у липні 1941 р. змінюється німецькою окупацією.

5 серпня 1944 р. у Стрий приходять радянські війська, які займають всю Західну Україну і включають її до складу СРСР.

У післявоєнний період місто Стрий стає великим промисловим центром Західної України. Своєму швидкому соціально-економічному розвитку Стрий завдячує зручному розташуванню на перехресті міжнародних залізничних та автомобільних шляхів. Промисловий потенціал міста створюють: машинобудівна, деревообробна, легка та харчова промисловості.

В кінці 80-х років в Радянському Союзі розпочинається національно-державотворчі процеси, що призводить до розпаду СРСР і утворення незалежних держав, серед них і держави Україна проголошеної 24 серпня 1991 р.

Стрияни, як ніхто, долучились до боротьби за українську державність. Саме у Стрию 14 березня 1990 р. над будинком міської ради вперше в Україні піднято національний синьо-жовтий прапор.

Інформація з офіційного сайту Стрийської міської ради

Фотогалерея Стрия

Наша подорож до Стрия

Готелі Стрия

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *