Олесько

Олесько

Важко написати про Олесько щось нове та оригінальне. Майже всі чули про замок, майже всі там були, а хто не був, той бачив фото.

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Для тих небагатьох, хто обмежився поки що фотографіями, відразу надаємо корисну інформацію. Адже Олесько, безумовно, – перше, що хочуть побачити гості Львова, яким вже Львів набрид, а додому їхати тільки завтра.

Почати треба з того, що ви шукаєте у Львові автостанцію №2, яка знаходиться на вулиці Хмельницького, 225. Якщо ви будете у центрі міста, сідайти на маршрутку з написом АС-2 на початку проспекту Чорновола за оперним театром і їдьте, власне, до АС.

На автостанції вам потрібні автобуси на Броди, які відправляються щопівгодини, а то й частіше. Сідаєте та їдете години так півтори-дві. Як побачите на дорозі великий костел з масивною дзвіницею та зеленими куполами, виходьте. То Олесько. До замку йти хвилин п’ять. До речі, деякі маршрутки, теж на Броди, доїжджають під самий замок. Але вони ходять рідко. Та й що, п’ять хвилин важко пішки пройти?

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Зауважимо, що у понеділок замок не працює, навіть якщо це якийсь дуже туристичний день у Львові (День Незалежності, наприклад), і юрби туристів пруться у то Олесько. Вам доведеться обмежитися тільки фотографією замку здалеку, але то ж – не те! А працює замок з 10.00 (у сб. та нд. – з 11.00) до 17.00. Вартість квитка – 20 грн. (2013 р.).

От, власне, і все, що вам потрібно, щоб без проблем відвідати Олеський замок.

Історію Олеська і замку ви можете прочитати на окремій сторінці. А тут ми вам трошки розповімо про замок як музей.

Олеський замок, мабуть, входить до трійки найбільш відомих і популярних західноукраїнських фортець разом із замком «Паланок» у Мукачевому та фортецею у Кам’янці-Подільському.

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Мабуть, багато хто чув про туристичний маршрут «Золота підкова Львівщини», до якого входять три замки: у Олеську, Підгірцях і Золочеві. І саме Олеський замок є основою цієї «підкови», адже на основі його колекції й були створені експозиції в інших двох. Відрізняється Олеський замок від своїх «колег» тим, що він є першою в Україні саме руською (від слова «Русь») фортецею, а от інші замки мають більш пізнє польське походження. І саме завдяки цьому він є для нас найдорожчим.

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Скажемо чесно: Олеський замок не здається чимось видатним з точки зору архітектури – є в Україні замки набагато цікавіші. А от його начинка вигідно відрізняється. Адже тут зберігаються унікальні експонати, які були зібрані у тому числі й у інших замках: підгорецькому, бережанському, роздільському тощо, які стоять нині пустками. До того ж музей «Олеський замок» є філією Львівської національної галереї мистецтв, завдяки чому тут і створена цікава експозиція.

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Тут є стародавні українські ікони, живописні полотна, зразки дерев’яної скульптури XIV-ХІХ ст., східноєвропейські гобелени доби бароко та маньєризму, меблі тощо. Особливо привертають увагу два старовинні дерев’яні іконостаси, виконані з надзвичайною пишністю, а також монументальна картина Мартина Альтамонте «Битва під Віднем» (1688) розміром 8х8 м. Особливу вартість має збірка скульптури XVI-XVIII ст., українського портрету XVІ-XІХ ст.

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Замок відвідують багато туристів. Наприклад, поляків. Для них Олесько – знакове місце. Адже, крім усього, тут у 1629 р. народився один з найвидатніших королів Речі Посполитої Ян ІІІ Собеський. Є легенда, що під час його народження була страшна гроза. Коли новонародженого поклали на мармуровий стіл, то від страшного грому стіл тріснув. Це було сприйнято як знак майбутньої могутності дитини. А ще у той час на Олесько наступали татари. До речі, короля Яна називали «Гроза турок».

Олеський замок, кін. XIII-XVIII ст.

Королівська резиденція розташована у мальовничому місці на горі. Звідси відкриваються чудові краєвиди на багато кілометрів. Навколо замку розбитий парк, у якому є цікаві скульптури: традиційні старовинні та абстрактні сучасні.

Також хочемо відзначити дуже приємний ресторан, який знаходиться у самому замку. Цікавий інтер’єр, непогана кухня, а головне – дуже смачні наливки у великому асортименті. Радимо скуштувати декілька, щоб порівняти. Хоча смачні – всі.

Олесько. Костел Йосипа монастиря капуцинів, 1739, арх. Мартин Добравський.

Зауважимо, що Олесько – це не тільки замок. Поруч з фортецею розташований монастир капуцинів з костелом Св. Йосипа (1739, арх. Мартин Добравський). Монастир входить до складу музею, у ньому розташовані музейні фонди. А при в’їзді до Олеська на трасі стоїть монументальний костел Святої Трійці (1545).

Травень 2006, вересень 2011
Історія Олеського замку

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *