Івано-Франкове

Івано-Франкове

Селище міського типу на Львівщині Івано-Франкове (6300 мешканців), яке розташоване на березі мальовничого ставу, колись називалося Янів.

Свою назву Янів отримав від засновника – Яна Свошовського, польського урядника, маршалка посольської ізби (нижньої палати сейму). Свошовський був держателем села Залісся (згадується вперше у джерелах у 1370 р.) – попередника Янова. У 1611 р. Свошовський за численні заслуги отримав привілей від короля Сигізмунда ІІІ Вази на заснування тут міста. Нове місто оточили валами з двома брамами. У тому ж році Залісся (тобто, скоріш за все, містечко не відразу називалося Янів) отримало магдебурзьке право. А назва Янів згадується у джерелах вперше аж у 1670 р.

Івано-Франкове. Костел Різдва, кін. XVІI ст.

Довгий час Янів розвивався дуже повільно – його спустошували та виснажували татари, війська Хмельницького (1648 і 1655), а також постійні переходи коронних військ (під час Хмельниччини, польсько-шведських, польсько-турецької, Північної війн).

Наприкінці XVII ст. Янів «облюбував» король Ян ІІІ Собеський (мабуть, через назву), який любив полювати в околицях. На честь нього назване узгір’я висотою 302 м Королева гора (або Королівський Ніс) біля Янова. Саме тут було одне з улюблених місць відпочинку монарха. Також разом з чоловіком тут бувала королева Марисенька.

У 1693 р. король Ян підтвердив привілеї Янова та затвердив статут місцевого шевського цеху.

У 1784 р., коли Янів вже входив до складу Австрії, він став казенним торговим містечком, а у 2 пол. ХІХ ст. його викупив у держави намісник Галичини, колишній міністр внутрішніх справ Австрії граф Аґенор Ґолуховський. Потім власником Янова був його син, міністр закордонних справ Австро-Угорщини Аґенор Марія Ґолуховський.

Івано-Франкове. Церква Вознесіння, 1831, арх. Йозеф Вандрушка.

Наприкінці ХІХ ст. життя в Янові значно пожвавилося. У 1886 р. тут, на місцевому ставі, був заснований один з перших у Галичині відпочинкових центрів. Взагалі, наприкінці ХІХ ст. Янів був найпопулярнішим місцем літнього відпочинку львів’ян. Тут все було як на справжньому курорті: вілли, готелі, катання на човнах, екскурсії, грязьові ванни etc. Тобто, Янів і був справжнім модним курортом. У 1895 р. до Янова провели залізницю зі Львова, що спричинило ще бурхливіший розвиток містечка. До речі, Янівський став існує з 1407 р.

Під час українсько-польської війни 1918-1919 рр. Янів був місцем запеклих сутичок. У міжвоєнний період курорт тут відродився. Після Другої світової війни вже у складі СРСР Янів як курорт втратив свою популярність і перетворився на звичайний райцентр. У 1962 р. він припинив бути і райцентром.

З 1946 р. Янів носить ім’я Івана Франка, який любив тут порибалити. Можна сказати, що назва міста майже не змінилася. Адже Ян і Іван – одне і теж. До речі, залізнична станція, яка існує у Івано-Франковому, називається …Янів. (На жаль, декілька років тому рух залізничного транспорту через станцію Янів припинився, а колії були частково розібрані.)

Через Івано-Франкове проходить траса Львів-Краковець, Їдучі у бік польського кордону через місто, у самому центрі біля дороги ви обов’язково побачите бароковий Троїцький костел. Його “попередник” був заснований у 1614 р. Яном Свошовським та його дружиною Ельжбетою, а той храм, що є зараз, був зведений наприкінці XVII ст. Колись він був оточений оборонними мурами, які проіснували до кінця ХІХ ст. У 2001 р. у тут зупинявся Папа Ян Павло ІІ.

У костелі у 1759 р. була похована Констанція Понятовська з Чарторийських, мати останнього короля Речі Посполитої Станіслава Августа Понятовського.

Цікаво, що в 1779 р. на цвинтарі біля костелу проводилися розкопки могил з метою виявити вампірів, які лякають мешканців Янова. «Винуватцями» виявилися два трупи, яким вирішили відрубати голови. І що ви думаєте? Жахи припинилися!

Івано-Франкове. Старовинний будинок.

На протилежному боці дороги стоїть православна церква Вознесіння (1831). Церква має нетрадиційний вигляд завдяки широчезному куполу. У дворі церкви є також цікава капличка. Православне братство у Янові було засноване у 1630 р. До речі, засновник міста Свошовський був православним, хоча потім, кажуть, все ж таки став католиком.

У місті збереглася поодинока старовинна забудова. Також кажуть, тут є підземні ходи, та куди вони ведуть – невідомо.

Івано-Франкове разом з Янівським ставом знаходиться на території природного заповідника «Розточчя», який розташований на вузькому горбистому пасмі, що пролягає від Львова аж до північного заходу Польщі. По крайньому південно-східному відрізку Розточчя проходить Головний європейський вододіл, який розмежовує басейни Балтійського (Західний Буг) та Чорного (Дністер) морів. Місця тут надзвичайно мальовничі.

Доїхати до Івано-Франкового можна автобусом зі Львова у напрямку Яворова чи Новояворівська. Відправлення з вул. Шевченка (від Янівського цвинтаря). Поруч з Івано-Франковим обов’язково відвідайте Страдч.

Жовтень 2012

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *