Рогатин

Рогатин

Рогатин – районний центр Івано-Франківської області, відомий з ХІІ ст. Походження назви міста пояснюється легендою про те, як дружина князя Ярослава Осмомисла, заблукавши у лісі, зустріла оленя. Тварина й вивела княгиню з лісу. На тому місці був заснований Рогатин. Назва, звичайно, від слова «рогач», тобто «олень».

Рогатин. Церква Святого Духа, 1598, дзвіниця, XIX ст.

Але ж найвідомішою легендою про місто є те, що воно є батьківщиною Насті Лісовської, відомої завдяки серіалам кожному українцю під іменем Роксолана. Батько Насті був місцевим священиком. Тут, у 1520 р., вона була взята у полон кримськими татарами. З позитивного про неї можна сказати, що це єдина султанша за багато століть, яка не носила чадру. А так Роксолана була великою інтриганкою і жорстокою людиною. До речі, за її правління у Стамбулі був страчений Дмитро Байда Вишевецький.

Магдебурзьке право Рогатин дістав у 1415 р. Найбільший розвиток міста припадає на наступне, XVI ст. Привілеї Рогатина як міста підтверджувалися декількома королями, тут був збудований замок, а також у Рогатині при церкві Різдва братами Юрієм та Іваном Рогатинцями було організоване братство за взірцем львівського, було відкрито школу, і тут був значний осередок іконописного мистецтва.

Також слід згадати, що Рогатин довгий час був осередком єврейства. У різні часи до 60% населення міста складали євреї. Під час Другої світової війни німцями було знищено 3500 євреїв. У місті збереглися поодинокі залишки єврейських надгробків на старовинному цвинтарі поруч із Миколаївською церквою.

Зараз у Рогатині мешкає бл. 8000 жителів. Місто має значний туристичний потенціал, але, на жаль, не розвиває його. Тут збереглися: кам’яна церква Різдва Богородиці (XV-XVIII ст.), дерев’яні церкви Святого Духа (1598) та Миколая (1729), готично-ренесансний костел (XVІ-XVII ст.), старовинні житлові будинки.

Усі згадані пам’ятки розташовані недалеко одна від одної. Перебувають вони у непоганому стані. Церква Різдва та Миколаївський костел розташовані поруч із центральною площею, на якій стоїть пам’ятник Роксолані.

Церква Святого Духа – найвидатніша пам’ятка Рогатина й одна з найгарніших дерев’яних церков України. Розташована вона трохи далі від церкви Різдва, за нею. Задля того, щоб побачити цей храм, варто відвідати місто, адже у 2013 р. Святодухівську церкву було внесено до списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

А Миколаївська дерев’яна церква розташована у дуже мальовничому місці – на горі, з якої видно весь Рогатин. Слід зауважити, що ця церква, не дивлячись на довершену архітектуру, має зараз дещо «штучний» вигляд, тому що стіні її повністю оновлені новими дошками, а дах вкритий жахливою бляхою. (Церква Святого Духа теж частково оновлена, але там, слава Богу, ґонтовий дах залишили.)

Поруч з обома дерев’яними церквами є старовинні християнські цвинтарі, а поруч із Миколаївською є ще залишки єврейського цвинтаря.

Побачити фото пам’яток Рогатина можна у нашій галереї.

Квітень 2010

Iсторія Рогатина
Галерея Рогатина 2006
Готелі Рогатина

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *