Чесники

Чесники

Чесники. Михайлівська церква, 1911.
Чесники – древнє село (вперше згадуються у 1368 р.), що знаходиться у Рогатинському районі Івано-Франківської області. Потрапити туди дуже легко: повз село проїжджають автобуси ТернопільІвано-Франківськ. Проїжджають вони дійсно «повз село», а до самого села треба трошки пройти ду-у-уже мальовничою крученою дорогою. Коли йдеш нею до Чесніків, то ліворуч усе село як на долоні: видно дахи хат, городи й лани, які нагадують різнокольорову клаптикову ковдру, а у центрі села, на пагорбі, височить велика Михайлівська церква (1911). До речі, приїхали ми сюди у сонячне Христове Воскресіння, тому тут у нас вперше випала нагода випробувати стару традицію, за якою на Великдень кожен бажаючий може залізти на дзвіницю та дзвонити у дзвони (ух-ти, який збіг звуків). Сподобалось!!!

Але метою нашого перебування у Чесниках була інша церква – Вознесіння. Тут треба зауважити, що у багатьох джерелах, може навіть у більшості, вона називається Миколаївською. А от охоронна табличка на стіні свічить про те, що вона Вознесенська. Повіримо табличці.

Отже, цей храм, безумовно, один з найцікавіших і найгарніших в Україні, хоча останнім часом він спотворений «євроремонтом». Це, до речі, дуже характерне явище для пам’яток архітектури Західної України. Їх «ремонтують» тими ж матеріалами і у той же спосіб, що й курники, автобусні зупинки та привокзальні ригайлівки. Тому треба напружуватися, включати фантазію і уявляти собі, як би виглядала будівля без металочерепиці, ондуліну, бляхи, вагонки, профнастилу та інших досягнень сучасною будіндустрії. Можна зробити простіше: зайти в Інтернет і пошукати фотки Вознесенського храму у старому вигляді (нового він набув зовсім нещодавно – у 2008 р.). Ви побачите – це небо і земля.

Чесники. Церква Вознесіння, XIV ст.

Але не будемо про сумне. На дверях храму ми побачили інформаційну довідку (чомусь з купою помилок) про храм. Тому дещо коротко напишемо тут і для вас. Церква Вознесіння була збудована у XIV ст. і довгий час виконувала функції не тільки власне храму, але й фортеці. І розташування її також про це свідчить – знаходиться церква на пагорбі, а навколо неї є щось типу рову. Хрест на куполі церкви має нижню перекладину у вигляді півмісяця – символ того, що вона боронила християн від мусульман. Ну і перемогла. Ще факт: у 1648 р. тут молилися козаки Хмельницького. Церква має дуже цінний іконостас, який ми, на жаль, не побачили. Ну і ще слід сказати, що храм цей осучаснювався декілька разів і до останньої «реставрації»: у XV та ХІХ ст.

Ще фото:

І останнє. Якщо ви думаєте, що тільки-но потрапивши у Чесники, ви відразу побачите Вознесенську церкву, то ви помиляєтесь. Знаходиться вона у самісінькому кінці села, попід лісом. Туди від Михайлівської церкви прямою дорогою треба довго йти. Або, якщо вам більше у житті пощастило, їхати.

Квітень 2010

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *