Чугуїв

Чугуїв

Чугуїв. Покровський собор, 1824-1834, арх. Василь Стасов.
Чугуїв. Хто не чув про нього? Всі чули про це місто, прославлене російською народною творчістю. Правда, є багато варіантів цієї народної творчості, де наше славне українське місто Чугуїв конкурує з якимось вигаданим, тобто цілком міфічним російським селом Кукуєвим, але ми ж знаємо: сокира пливе саме річкою Сіверський Донець і саме з уславленого міста Чугуєва.

Місто знаходиться на лівому березі Сіверського Дінця, за 38 км від Харкова. Засноване воно було у 1638 р. козаками, які за дорученням білгородського воєводи почали будувати тут фортецю. Протягом століть Чугуїв був військовим містом, центром військових поселень. У XVIII-ХІХ ст. сюди переселялося багато людей, головним чином з Росії (серед переселенців були і предки автора цієї статті, нащадки яких, тобто мої родичі, до сих пір живуть у Чугуєві). Докладніше історію міста пропоную прочитати тут.

У місті є декілька цікавих архітектурних споруд, чотири з яких є пам’ятками загальнонаціонального значення.

Недалеко від автостанції (в принципі, в Чугуєві все недалеко від автостанції), на вулиці Харківській, 112, розташована будівля, побудована у 20-ті рр. ХІХ ст. На будинку є меморіальна дошка, яка повідомляє, що у 1873-1918 рр. тут працювала Чугуївська міська дума. Але первісно будинок був зведений як управа військового поселення. Проект будинку – типовий, використовувався і в інших військових поселеннях. Це відразу видно: не дивлячись на гучне слово «класицизм», є в цій будівлі щось військове, і всім своїм виглядом будинок свідчить, що зводився він для військових і за проектом військового. Тобто, більше нагадує казарму. До речі, здається, що всі пам’ятки архітектури Чугуєва дещо «топорні», незграбні і нагадують казарму.

Чугуїв. Площа Леніна.
Далі йдемо по вулиці Карла Лібкнехта, на якій є декілька старовинних будинків, а далі повертаємо на вулицю Гвардійську, яка, мабуть, колись була центральною. Складається вона переважно зі старовинної забудови. Гвардійська виводить нас на центральну площу міста, володарем якої є, як і заведено в нашій незалежній суверенній самостійній державі Україні, вічно живий Ленін. Стоїть Ілліч на самому видному місці, і таке враження складається, що стояти буде вічно (якійсь у місті дуже такий занадто великий наліт «совковості» присутній). З площі, до речі, відкриваються чудові краєвиди, зокрема, з городами.

Але не будемо про скульптуру (Леніна). Краще про архітектуру. Ліворуч від нас знаходяться торгові ряди. Це велика будівля початку ХІХ ст., зведена все у тому ж класичному чугуєвському стилі. Будинок знаходиться в жахливому стані, ніяк не використовується. А міг би, наприклад, за своїм прямим призначенням. Адже найбільш ефективний засіб зберегти пам’ятку архітектури – використовувати її за прямим призначенням.

Далі (ліворуч від Ілліча) стоїть провінційний будинок культури. Це так здається на перший погляд. Насправді це… Покровський собор, побудований у період 1824-1834 рр. Дійсно, після того, як комуністи зруйнували купол та вежу дзвіниці храму, став він нагадувати типовий витвір «радянського класицизму». Зараз у приміщенні храму знаходяться дві установи: власне, церква (віднедавна), а з іншого боку – художній музей. В Інтернеті пишуть, що колекція музею – унікальна. Чомусь так не здалося. На суб’єктивний погляд, зібрання картин музею великої цінності не представляє. А експозиція на другому поверсі, де декоративно-прикладне мистецтво, так взагалі не вражає зовсім – якійсь секонд-хенд. Зараз музей бореться за виживання, тому що церква активно його з приміщення виживає. Побажаємо музеєві успіхів! (У 2009 р. храм був переданий православній церкві)

Чугуїв. Будинок штабу військових поселень, 30-ті рр ХІХ ст.
Далі шлях наш лежить до великої будівлі штабу військових поселень. Причому, будівля настільки велична, що, як не крути, а в кадр не влізає. Будинок великий навіть для нашого часу, а можна уявити якою громадиною він здавався тоді, коли був тільки побудований (30-ті рр. ХІХ ст.).

І нарешті. Те, завдяки чому Чугуїв відомий на увесь світ (після сокири, що річкою пливе, звичайно): місто – батьківщина Рєпіна. Ілля Єфімовіч (або, як ще кажуть, Юхимович) народився тут у 1844 р. в родині військового поселенця. У місті встановлений непоганий пам’ятник митцю, а головне, діє його музей у справжній (брешуть, мабуть) садибі. На превеликий мій жаль, у музеї був ремонт, і тому не вдалося туди потрапити, а хатинка Рєпіна виглядала із зачиненими ставнями якось так сиротливо. Доведеться їхати до Чугуєва наступного разу. Але це не важко: від ст. м. Індустріальна, що у Харкові, туди їдуть маршрутки, які за півгодини домчать вас до мети.

До речі, в місті є ще одна старовинна пам’ятка: церква під назвою «Церква ікони Божої Матері Всіх Скорбящих Радість» (сер. ХІХ ст.) Розташована вона, на старовинному цвинтарі, але знайти її не вдалося. Альо, чугуївці, зорієнтуйте по місцевості.

Ну ось і все. Чугуїв залишив змішані враження: з одного боку – якесь порожнє і дуже «совкове» місто, а з іншого – батьківщина далеких предків, і є що подивитися в плані архітектури. Треба їхати ще раз і подивитися під іншим кутом.

П.С. Завжди в маленьких містах знаходиш якісь смішні та дурнуваті приколи. Потішило таке оголошення.

Березень 2008

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *