Чорнотичі

Чорнотичі

Якщо їхати з Чернігова до Новгорода-Сіверського (чи навпаки), десь на середині шляху привертає увагу симпатична дерев’яна церква з високою стрункою дзвіницею. Це храм Димитрія Ростовського у селі Чорнотичі.

Чорнотичі. Церква Дмитра Ростовського, 1910.

Чорнотичі – село Сосницького району Чернігівської області. Вперше згадується у 1666 році. Про походження назви села є дві версії: від місцевої річки Чорнотеч та від тутешніх родючих чорноземів.

Відомо, що у 1709 році село належало Дорошенкам. Тоді у Чорнотичах було дві церкви: Спаська із братством козаків та Успенська. Пізніше – Дмитрівська та Покровська. У 1866 році в Чорнотичах налічувалось 284 двори і 2031 житель, була поштова станція.

Сучасна церква Дмитра Ростовського була зведена у 1910 році паном Домонтовичем і названа так на честь Дмитра (або Димитрія) Ростовського.

Димитрій Ростовський (в миру Данило Савич Туптало) – митрополит, проповідник, письменник, святий Руської православної церкви. Народився він у 1651 році в Макарові на Київщині, навчався у Києво-Могилянській академії. Після постригу став ченцем Кирилівського монастиря у Києві, потім був ігуменом і проповідником у різних монастирях України, придворним проповідником гетьмана Івана Самойловича.

У 1701 році був призначений митрополитом у Тобольську, а з 1702 році стає митрополитом Ростовським та Ярославльським. Заслуги Данила Туптала перед російською церквою дуже великі. У 1702 році він відкрив у Ростові школу для священнослужителів. У школі викладалися граматика, латинська і давньогрецька мови, нотний спів, віршування, риторика, тобто навчання було побудовано за тогочасними українськими принципами.

Залишив він по собі великий літературний богословський спадок. «Руно орошенное» (1680) – перший з його творів, що дійшли до нас, був збірником сказань про чудеса чудотворного образу Богоматері в Чернігівському Троїцько-Іллінському монастирі. У 1684 році в Києво-Печерській лаврі він почав трудитися над «Четьями-Мінеями» (Місяцесловом), які закінчив лише в Ростові в 1705 році. Туптало використовував у своїй роботі руські, латинські, грецькі, польські джерела. Автор не просто збирав їх воєдино – багато з житій можуть вважатися оригінальними агіографічними творами.

Мовою богословських праць Данила Туптала була церковнослов’янська з використанням українізмів, а проповідував він народною мовою.

У 1757 році Данило Туптало був канонізований російською церквою.

Чорнотичі. Церква Дмитра Ростовського, 1910.
Чорнотичі. Церква Дмитра Ростовського, 1910.

Церква у Чорнотичах має три престоли: центральний престол Димитрія Ростовського, боковий лівий престол Феодосія Сергіївського і боковий правий престол на честь Покрови Божої Матері. Висота храму – 35 метрів.

Не дивлячись на те, що церква є достатньо традиційною з архітектурної точки зору, все ж таки вона вирізняється своїми великими розмірами та цікавим інтер’єром. Адже у радянські часи вона була діючою, і сюди завозилися ікони і все інше з навколишніх церков, що закривалися.

А ще ця церква включена у програму різних паломництв вірян по Чернігівщині.

Жовтень 2012

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *