• Чернігів. Спасо-Преображенський собор, 1030-ті.
    Чернігівська область

    Чернігівська область

    Чернігівська область утворена у 1932 р. Територія – 31,9 тис. кв. км (5,3% території країни – одна з найбільших областей в Україні), населення – 1,045 млн. осіб (2,44% населення країни). В області 22 райони, 15 міст, 30 селищ, 1489 сіл.Найбільший інтерес на Чернігівщині представляють безцінні зразки архітектури періоду Київської Русі, а також велика кількість культових споруд xvii-xviІi ст. у стилі бароко, декілька палацово-паркових ансамблів. ГустиняДанівкаКачанівкаКозелецьЛемешіНіжинНовгород-СіверськийОстерПрилукиСеднівСокиринціТростянецьЧернігівЧорнотичіІсторія Чернігівщини

  • Козелець. Собор Різдва з дзвіницею, 1752-1763, арх. Андрій Квасов та Іван Григорович-Барський.
    Козелець

    Козелець

    Козелець розташований десь між Києвом і Черніговом, звідси, напевно, й байка про те, що з дзвіниці знаменитого козелецького собору Різдва видно ці два міста. Неправда. Не видно. Навіть спеціально у дуже ясну погоду поїхали, залізли на дзвіницю, вдивлялися-вдивлялися, але нічого, крім околиць власне самого Козельця, не побачили. Може, наступного разу підзорну трубу взяти… Щодо історії Козельця, то колись місто було більш значним і поважним, ніж зараз, і назву мало більш солідну – Козлоград. З 1649 р. було воно центром козелецької сотні Переяславського полку (з 1654 р. – Київського), а невдовзі Богдан Хмельницький надав Козельцю магдебурзьке право (1656). З 1708 р. до Козельця було переведене полкове управління Київського полку, і тут…

  • Данівка, Георгієвський собор, 1775.
    Данівка

    Данівка

    Данівка – село (965 жителів) у Козелецькому районі Чернігівської області, розташоване на лівому березі р. Остер. Відоме воно з 1746 р., коли навпроти села за річкою був заснований Козелецький Георгіївський монастир. У 1775 р. тут зведено Георгіївський собор. Він є одним з найкращих зразків відомого в Україні типу трьохкупольних, чотирьохстовпних храмів прямокутного плану. В оздобленні собору застосоване багате художнє ліплення з рослинними мотивами, головами алегоричних фігур, предметами військової символіки, гербами. До наших днів не збереглася чотириярусна дзвіниця. Собор дуже постраждав у часи Другої світової війни, потім був відремонтований і довгий час був притулком для самотніх літніх людей. Близько десяти років тому Георгіївський монастир був відроджений і впорядкований. Листопад 2006Інформація про…

  • Козелець. Собор Різдва Богородиці, 1752-1763, арх. Іван Григорович-Барський, Андрій Квасов.
    Козелець

    Подорож до Козельця (листопад, 2006)

    Місто Козелець знаходиться точнісінько між Києвом та Черніговом. З центрального автовокзалу Києва можна потрапити до Козельця за годину автобусами, що їдуть на Чернігів. УВАГА! Козелець знаходиться дещо в стороні від траси Чернігів-Київ, тому не всі автобуси туди заїжджають. Наприклад, приватні маршрутки, що йдуть з «Лісової», до Козельця не заходять. Козелець – це райцентр у Чернігівській області. Містечко типове для Центральної України з усіма атрибутами, тобто Леніним, тітками на велосипедах і прекрасним собором у центрі міста. Саме собор Різдва Богородиці (1752-1763) був тим орієнтиром, що спонукав нас приїхати до Козельця. На наш погляд, це найкраща споруда в стилі українського бароко в Україні (ну, і у світі відповідно). Коли бачиш такі величні…

  • Чернігів. Троїцький собор, 1679-1695. Так він виглядає з дзвіниці.
    Чернігів

    Чернігів

    Чернігів – одне з найкрасивіших міст України. Його історичний центр стоїть першим у попередньому списку претендентів України на віднесення до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. А я би включила Чернігів у цей почесний список прямо зараз. Місто це – невелике, зелене, тихе й затишне. Щоб оглянути основні об’єкти, достатньо одного дня. Але щоб оглянути їх більш-менш нормально, треба два дні. Тому, якщо ви киянин (а киян серед індивідуальних туристів у Чернігові найбільше), сідайте на маршрутку біля ст. метро «Лісова», і через півтори години ви вже на місці. Дивуюся тим киянам, які ще не бували у Чернігові. Написано про місто взагалі і про його видатні пам’ятки дуже багато, тому просто перелічу тут усе,…

  • Чернігів. Спасо-Преображенський собор, 1030-ті.
    Чернігів

    Галерея Чернігова (багато фото 2007, 2011, 2012)

    ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ДИТИНЕЦЬ (ВАЛ) Найбільш цікаве і відвідуване місце Чернігова – Вал або Дитинець (так називається укріплена частина давньоруських міст). Вал – це і є древній Чернігів VII-XIII століть, розташований на високому виступі правого берега Десни, обмежений з двох боків річкою та її притокою Стрижнем. Зараз Вал – справжнє туристичне місце. Тут можна прогулятися парковими алеями, оглянути давньоруські культові споруди та будівлі доби українського бароко, відвідати музеї та побачити увесь Чернігів, який розташований нижче Валу. Спасо-Преображенський собор Найбільш цікава споруда дитинця – Спасо-Преображенський собор – перший храм Чернігова, збудований у 30-ті рр. ХІ століття. Закладений сином Володимира Великого Мстиславом. Був усипальницею чернігівських князів. Наприкінці XVIII століття храм був перебудований. У інтер’єрі…

  • Чернігів

    Історія Чернігова

    Люди мешкали на території Чернігова ще за часів з неоліту і бронзи. За ранньої доби Чернігів був центром племені сіверян, а з ІХ ст. увійшов до складу Київської Русі. Уперше Чернігів згадується в літописі під 907 роком. З ІХ-Х ст. до наших часів збереглися місця поховань князів і бояр (наприклад, Чорна Могила, Х в.). У ХІ – ХІІІ ст. Чернігів був центром Чернігівського князівства. Перші князі: Мстислав Володимирович (побудував новий кам’яний княжий двір і почав будову Спаського собору), згодом Ярослав Мудрий, його син Святослав, родоначальник чернігівської династії, та інші. Наприкінці ХІ ст. в Чернігові постало єпископство. Татарська навала перервала зростання Чернігова на тривалий час. Близько 1353 Чернігів підпав під владу…

  • Ніжин. Вокзал, 2 пол ХІХ ст.
    Ніжин

    Ніжин

    Ніжин – це давньоруське місто на Чернігівщині. Вперше згадується в «Повісті временних літ» у 1147 р. як Уненеж. А багато істориків вважає, що битва на Нежатиній ниві, згадана під 1078 р. у тому ж джерелі, відбувалася теж на місці сучасного Ніжина. У 1514 р. вперше згадується назва Ніжин. Нас до Ніжина привели видатні пам’ятники архітектури. Тут, мабуть, збереглася найбільша в Україні кількість старовинних церков на душу населення. Ми побачили їх тут аж 14. Ну хіба ж це багато? Для великого міста, може, небагато, але для райцентру, де зазвичай є ну максимум три старовинні церкви, це дуже багато. До того ж, культурна цінність цих храмів надзвичайна, адже вони в більшості ілюструють…