Головна
Контакти
Мандруємо Україною
Автономна республіка Крим
Вінницька область
Волинська область
Дніпропетровська область
Донецька область
Житомирська область
Закарпатська область
Запорізька область
Івано-Франківська область
Київська область
Кіровоградська область
Львівська область
Миколаївська область
Одеська область
Полтавська область
Рівненська область
Сумська область
Тернопільська область
Харківська область
Хмельницька область
Черкаська область
Чернівецька область
Чернігівська область
Архітектурні споруди за видами
Корисні посилання
Про нас
Організація турів
Готелі України Блог Гостьова книга
/ Чернівецька область / Лужани

Лужани

Лужани (бл. 4,9 тис. жителів) – селище міського типу неподалік Чернівців (знаходиться у Кіцманському районі), до якого слід поїхати тому, що тут можна побачити найстаріший храм Буковини – Вознесенську церкву.

Коли чуєш «найстаріший храм Буковини», то уявляєш собі щось таке неймовірно красиве, щось таке... А насправді, коли бачиш Вознесенську церкву, здається вона якоюсь навіть примітивною.

Це дуже простий храм хатнього типу, стіни його обмазані непривабливою сірою штукатуркою, а дах покритий ще менш привабливою бляхою.

Але не поспішайте з висновками. Насправді, всередині храму зберігаються унікальні фрески, деякі з них датуються XIII ст. (цікаво, що за час побудови храму традиційно вважають 1453-1455 рр.). Саме завдяки цим стінним розписам і треба обов’язково відвідати храм.

Можна сказати, що наша поїздка до Лужан виявилася марною, тому що храм був закритий, і ми, на жаль, обмежилися лише виглядом сірих стін. Шкодуємо, що не додумалися знайти людину, у якої є ключ від храму. Напевно, що вона живе десь неподалік.

Церква, звичайно ж, не зберегла свого автентичного вигляду з часів побудови: попереду приліплена дерев’яна прибудова, фарбована у синій колір, а невеличкі три главки на даху – пізніші надбудови.

У дворі збереглася дерев’яна дзвіниця ХІХ ст.

До речі, рік початку будування церкви співпадає з офіційною датою заснування села – 1453, коли Лужани перейшли у власність боярина Федора Вітольда. Але за останніми даними (зважаючи на вік фресок) храм вважається давнішим. І селище, відповідно, теж.

Крім Вознесенської церкви є в селі ще старовинні храми: костел Яна з Дуклі, збудований у 1914 р., а також православна церква невідомого року побудови.

Січень 2012