Головна
Контакти
Мандруємо Україною
Автономна республіка Крим
Вінницька область
Волинська область
Дніпропетровська область
Донецька область
Житомирська область
Закарпатська область
Запорізька область
Івано-Франківська область
Київська область
Кіровоградська область
Львівська область
Миколаївська область
Одеська область
Полтавська область
Рівненська область
Сумська область
Тернопільська область
Харківська область
Хмельницька область
Черкаська область
Чернівецька область
Чернігівська область
Архітектурні споруди за видами
Корисні посилання
Про нас
Організація турів
Готелі України Блог Гостьова книга
/ Житомирська область / Історія Житомирщини

Історія Житомирщини

У V-VII ст. нової ери територія Житомирської області була заселена східнослов'янськими племенами: північ – древлянами, центральна частина і південь – полянами, які займались землеробством і скотарством. Древляни займались також мисливством, бджільництвом, виробництвом ювелірних прикрас, торгівлею. У ІХ ст. з'являються міста, що стають центрами ремесел і торгівлі: Вручий (Овруч), Іскорость (Коростень).

У XI – на поч. ХІІ ст. сучасна територія Житомирської області входила до складу Київської Русі. Волинь і Полісся, за відомим істориком І. Крип'якевичем, належали до слов'янської прабатьківщини, були колискою українського народу.

У 2-й пол. ХІІ ст., внаслідок розпаду Київської Русі, територія краю увійшла до Київського князівства. У 1-й пол. ХІІІ ст. разом з іншими слов'янськими землями, Житомирщина потрапила під владу ординських завойовників. У 1350-1360 рр. Східною Волинню заволоділа Литва.

У XIV-XVI ст. більша частина території сучасної Житомирщини входила до складу Київського воєводства Великого князівства Литовського, утвореного у 1471 р. замість Київського князівства. Після Люблінської унії (1569) Литва об'єдналася з Польщею у єдину державу – Річ Посполиту. З цього часу волинські землі були загарбані польськими магнатами.

За результатом трьох поділів Польщі (1772, 1793, 1795) Волинь разом з Київщиною і Поділлям увійшли до складу Російської імперії. Територія краю увійшла до складу Волинської і частково до Київської губерній, утворених царським указом 1797 р. Центром Волинської губернії від 1804 р. став Житомир.

На Житомирщині народилися:

Джозеф Конрад (Юзеф Теодор Конрад Коженьовський) (Бердичів, 1857-1924) – англійський письменник польського походження, класик англійської літератури.
Володимир Короленко (Житомир, 1853-1921) – видатний російський письменник українського походження.
Сергій Корольов (Житомир, 1906-1966) – радянський вчений українського походження, конструктор. Під його керівництвом запущено першу міжконтинентальну балістичну ракету, перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос та вихід людини в космос.
Леся Українка (Лариса Косач-Квітка) (Новоград-Волинський, 1871-1913) – видатна українська поетеса.
Борис Лятошинський (Житомир, 1895-1968) – український композитор, вважається одним з основоположників модерного напрямку в українській музиці.
Всеволод Нестайко (Бердичів, 1930-2014) – український письменник, класик дитячої літератури, автор улюбленої дитячої книжки «Тореадори з Васюківки» та багатьох інших.
Натан Перельман (Житомир, 1906-2002) – видатний радянський піаніст.
Святослав Ріхтер (Житомир, 1915-1997) – видатний радянський піаніст.
Іван Огієнко (Іларіон) (Брусилів, 1882-1972) – український вчений, політичний і церковний діяч.
Олег Ольжич (Кандиба) (Житомир, 1907-1944) – український поет і політичний діяч, син Олександра Олеся.
Микола Сціборський (Житомир, 1898-1941) – діяч УНР 1917-20, підполковник, діяч ОУН, публіцист, теоретик українського націоналізму.
Іван Фещенко-Чопівський (Чуднів, 1884-1952) – вчений, громадський і політичний діяч, міністр Центральної Ради та Директорії.

Докладніше про Житомир, Бердичів, Коростишів